góra strony
Newsletter

Jeśli chcesz otrzymywać aktualne informacje na temat pracy powiatu, dodaj swój adres e-mail

Kościół p.w. św. Marcina w Kępnie

Pierwsza wzmianka o Kępnie pochodzi z 15 lutego 1282 roku. Prawa miejskie otrzymało 20 grudnia 1660 r. Kępno należało do parafii w Baranowie.

Po Wiktorii Wiedeńskiej, jej uczestnik Marcin Konstanty z Olszowy Olszowski, ufundował w Kępnie kościół parafialny w 1684 r. Patronem został św. Marcin z Tours.

Kościół drewniany w kształcie krzyża z dzwonnicą wzniesiono w 1685 r.
W ołtarzu głównym był obraz NSPJ malowany przez Tadeusza Popiela z Krakowa.
W ołtarzu bocznym po stronie lekcji był obraz Opatrzności Bożej, z nad nim obraz Mater Boni Consilii, a po stronie Ewangelii - Matka Boska Częstochowska.
Na belce tęczowej Chrystus na krzyżu.

Ks. Alojzy Grzybowski zapisał Parafii Kępińskiej folwark "Grzybów". Z dochodów tej ziemi miał być wybudowany kościół murowany. Dzieła tego dokonał Ks. Ignacy Nowacki. W latach 1905-1906 wzniósł Dom Katolicki, z w latach 1909-1911 nowy neobarokowy kościół, który został konsekrowany dnia 15 października 1911 r. przez Ks. Bp. Edwarda Likowskiego. Architektem był Roger Sławski. Długość kościoła wynosi 48 m, szer. 26 m, wysokość wieży 49 m. W nowym kościele umieszczono ołtarz główny z poprzedniego drewnianego z obrazem Serca Pana Jezusa. Nad nim jest witraż św. Marcina. W jednym z ołtarzy bocznych - Cud rozmnożenia chleba, a w drugim figura Niepokalanej. Przy chrzcielnicy duży Chrystus ukrzyżowany, a obok dwaj aniołowie.

W czasie okupacji kościół był zamknięty, był w nim magazyn odzieżowy. Niemcy zabrali dzwony i żelazne opłotowanie cmentarza przy kościele. Po II wojnie światowej kościół był kilka razy malowany i upiększany. Odnowienia całości wnętrza kościoła dokonano w roku 1999/2000, a wcześniej założono ogrzewanie posadzkowe.

więcej informacji: www.marcin.wiara.org.pl

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ...

Sprawdź lokalizację


Wyświetl większą mapę

drukujDrukuj poleć znajomemuPoleć znajomemu zapisz jako pdfZapisz jako PDF
Redagował: Katarzyna Godek 2013-07-03 12:04 na górę strony wstecz
poprzednie
następne