25 Kwiecień 2018

24 kwietnia przed Komendą Powiatową Policji w Kępnie odbył się Apel Poległych upamiętniający policjantów II RP, służących na Ziemi Kępińskiej a pomordowanych w sowieckich i hitlerowskich obozach zagłady. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele samorządów składających się na powiat kępiński, młodzież szkolna oraz potomkowie pomordowanych policjantów. Zebranych gości powitał  Pełniący Obowiązki Komendanta Powiatowego Policji w Kępnie, podinsp. Robert Ciesielski, który dokonał przeglądu zgromadzonych pododdziałów, a następnie odebrał meldunek przekazany przez dowódcę uroczystości podinsp. Mirosława Wiśniewskiego.

Integralnym elementem uroczystości była prezentacja życiorysów pomordowanych policjantów związanych z kępińską jednostką. Modlitwę w ich intencji odmówił ks. Roman Krzyżaniak. Zwieńczeniem apelu było złożenie przez poszczególne delegacje, przy wtórze werbli, kwiatów pod tablicą poświęconą pomordowanym.

W trakcie uroczystości władze Powiatu Kępińskiego reprezentowała wicestarosta – Grażyna Jany.

Pamięć o pomordowanych policjantach II RP, służących na Ziemi Kępińskiej a pomordowanych w sowieckich i hitlerowskich obozach zagłady jest stale obecna w kępińskiej jednostce policji.

Corocznie organizowany jest uroczysty Apel Poległych. W 2014 roku wysadzono uroczyście przed komendą policji dęby upamiętniające ich pamięci, a w 2015 roku odsłonięto także tablicę pamiątkową. O historii kępińskiej komendy powstały także dwie publikacje książkowe.

Fot. Radio Sud, Starostwo Powiatowe w Kępnie

Nie znaleziono galerii.