13 Kwiecień 2018

Dnia 10 kwietnia 2018 roku w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie odbyła się Biesiada Literacka na której w gronie młodych twórców podsumowano XVIII edycję powiatowego konkursu pn. "Szkolne próby literackie". Organizatorami są Starostwo Powiatowe i ZSP nr 1 w Kępnie. Założeniem tego konkursu jest pobudzenie wrażliwości i wyobraźni poetyckiej, wyzwolenie odwagi do odsłonięcia własnych przeżyć wewnętrznych oraz promowania talentów literackich młodzieży naszego regionu.

Na Biesiadę jak każe obyczaj zaproszono gości. Na uroczystości obecni byli: Wicestarosta Grażyna Jany, Naczelnik Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Marcin Wiśniewski, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej Marian Lorenz, dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury Anna Niesobska, Przewodnicząca Rady Rodziców Magdalena Woch, dyrekcja ZSP nr 1, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorzy bibliotek pozaszkolnych, opiekunowie uczestników oraz szerokie grono miłośników poezji i prozy.

Corocznie przez 18 lat temu wydarzeniu towarzyszyła osoba z literackiego świata. Rok 2018 Sejm Rzeczpospolitej Polskiej ogłosił Rokiem Zbigniewa Herberta dlatego podczas wspólnego biesiadowania uczniowie z kl. II LO a w montażu słowno- muzycznym zaprezentowali tego wybitnego poetę, eseistę, dramaturga, autora słuchowisk, podróżnika , patriotę, twórcę słynnego cyklu poetyckiego „Pan Cogito”.

Utwory muzyczne, które uświetniły spotkanie wykonała młodzież pod kierunkiem pani Katarzyny Grabickiej.

Na ucztę literacką młodzież z klasy gastronomicznej przygotowała wypieki według receptury pani Beaty Ludwikowskiej.

W kolejnej części Biesiady Literackiej uroczyście podsumowano debiuty poetyckie i prozatorskie.

Do jury debiutów poetyckich zaproszono regionalnych twórców, którym poezja jest bardzo bliska: Monika Banaś- poetka, mieszka w Baranowie, Danuta Idzikowska- poetka, prozaik, mieszka w Kępnie, Piotr Wieczorek- pisze utwory poetyckie, mieszka w Mroczeniu.

W tej edycji swoje prace nadesłało 15 uczestników. Na ten literacki apel odpowiedziała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie, młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Kępnie oraz młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie.

Każdy z młodych twórców występował pod pseudonimem. Tak zakodowane utwory czytało powołane przez organizatorów jury. Nad uczestnikami od pierwszej edycji konkursu czuwa muza Erato- opiekunka poezji miłosnej, do której poeci zwracają się z prośbą o natchnienie.

Jury w kategorii poezja wyłoniło dwóch laureatów :

Bernadetta Zajączkowska kl. IV TG ZSP nr 1, Martyna Wrzalska kl. I d LO im. mjr H. Sucharskiego oraz przyznało jedno wyróżnienie: Klaudia Gandecka kl. I TI ZSP nr 1

w kategorii proza również dwóch laureatów: Paulina Błasek kl. II TRI ZSP nr 1, Cyntia Pawlak kl. I d LO im. mjr H. Sucharskiego oraz wyróżnienie: Paula Jankowska kl. III TGO ZSP nr 1.

Jak co roku Starostwo Powiatowe ufundowało nagrody dla laureatów, wyróżnionych i uczestników konkursu, a Rada Rodziców dofinansowała Biesiadę. Podczas wspólnego biesiadowania laureaci i wyróżnieni zaprezentowali dowolny utwór poetycki oraz fragment prozy ze zgłoszonego do konkursu zestawu. W trakcie indywidualnych rozmów z jury konkursu młodzież otrzymała cenne wskazówki dotyczące warsztatu pisania.

Całą uroczystość przygotowali Maria Cierlak, Aleksandra Kowalek, Danuta Wabnic i Dariusz Baranowski.

Tradycyjnie jak co roku dyrektor szkoły Bogumiła Drobina i wręczyła antologię poezji i prozy młodych twórców będącej pokłosiem XVII edycji konkursu poetyckiego zebraną i opracowaną przez Danutę Wabnic dyrektorom szkół i Starostwu Powiatowemu.

Wszystkim debiutującym, zdobywającym pierwsze doświadczenia twórcom życzymy entuzjazmu i optymizmu, przekonania, że dar tworzenia gwarantuje pogodę ducha i radość czerpaną z codziennych doświadczeń oraz powodzenia w pisaniu.

Nie znaleziono galerii.