14 Listopad 2016

Powiatowo-gminne obchody Narodowego Święta Niepodległości odbyły się w piątek, 11 listopada, a rozpoczęła je msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Marcina w Kępnie.

Po uroczystej mszy świętej delegacje przemaszerowały na kępiński Rynek, by pod pomnikiem Bohaterów Walki o Wolność i Demokrację uczcić wydarzenia sprzed 98 lat.
-
Dlaczego 11 listopada? Dlaczego nie inna data? Jedni mówią, że było to mnóstwo dobrych zbiegów okoliczności. Inni, że to palec Boży, że 10-go listopada oswobodzony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski wraca do Warszawy - mówił w swoim wystąpieniu Starosta Kępiński - Witold Jankowski -  Obradująca Rada Regencyjna, właśnie 11 listopada przekazuje mu władzę nad wojskiem i prosi o utworzenie nowego rządu. Chciałbym żebyśmy uświadomili sobie ten fakt, że to wszystko odbywa się po 123 latach niewoli. Jak bardzo nasi przodkowie musieli być zdeterminowani by być Polakami.

Kilkadziesiąt delegacji złożonych z przedstawicieli parlamentarzystów, samorządów, partii politycznych, stowarzyszeń i organizacji społecznych złożyło kwiaty pod pomnikiem. Chwilą ciszy uczczono tych, dzięki którym Polska powróciła na mapy Europy.

Na zakończenie członkowie Zarządu Powiatu Kępińskiego rozdawali mieszkańcom tradycyjne marcinki.

Nie znaleziono galerii.