24 Kwiecień 2017

Ogromne zainteresowanie wzbudził kolejny przejazd Pociągu Repatriantów w Kępnie. Na miejscowych dworcu PKP, w niedzielę 23 kwietnia odtwarzających wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat witały prawdziwe tłumy. Całe przedsięwzięcie odbyło się pod Patronatem Starosty Kępińskiego - Witolda Jankowskiego.

Tegoroczny przejazd pociągu odbył się na trasie Oleśnica-Syców-Kępno. Organizatorem wydarzenia było Oleśnickie Stowarzyszenie Miłośników Techniki ,,Olsensium''. Wydarzenie tradycyjnie już wsparło Starostwo Powiatowe w Kępnie.

Razem z repatriantami na dworzec w Kępnie dotarła Wicestarosta Powiatu Kępińskiego - Grażyna Jany oraz Przewodniczący Rady Powiatu Kępińskiego - Stanisław Baliński.

Historyczny pociąg wiozący repatriantów wraz z inwentarzem wyruszył z Oleśnicy przez Syców, aż do Kępna i z powrotem. Pociąg prowadził parowóz.

Uczestnicy przejazdu ubrani byli w stroje z epoki, towarzyszyły im zwierzęta domowe oraz sprzęt wojskowy i przedmioty codziennego użytku. Każdy z uczestników wydarzenia otrzymał "kartę przesiedleńczą", która pieczętowana była na każdej stacji. Wszystko po to, by jak najwierniej odtworzyć transport repatriantów.

Na kępińskim dworcu „repatriantów” witały tłumy zainteresowanych. Rozbrzmiewała muzyka lat powojennych. Pociąg Repatriantów 1945 – 2017 wzbudził ogromny podziw zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Była to doskonała lekcja historii obrazująca sceny z nie tak dalekiej nam przeszłości.

Nie znaleziono galerii.