28 Czerwiec 2016

17 czerwca w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Powiatowej Rady Rynku Pracy, działającej jako organ opiniodawczo-doradczy Starosty w zakresie polityki rynku pracy.

Otwarcia posiedzenia dokonał jej Przewodniczący Wiktor Gruszka. W obradach udział wzięli: Witold Jankowski – Starosta Kępiński, Grzegorz Hadzik – reprezentujący samorząd gminy Trzcinica, Czesław Kokot – Przedstawiciel Forum Społeczno Gospodarczego, Marek Wróbel – przedstawiciel Pracodawców, Barbara Łuczak – przedstawiciel związków zawodowych, Ewelina Karwacka i Grzegorz Grzunka – przedstawiciele organizacji pozarządowych, Iwona Rataj – Dyrektor PUP w Kępnie.

Kierownik Działu Organizacyjno Administracyjnego Adrian Ambrozik  przedstawił sytuację na koniec maja na lokalnym rynku pracy. Stopa bezrobocia utrzymuje się na poziomie 2,6%. Aktualnie w rejestrze PUP w Kępnie zarejestrowane są 743 osoby bezrobotne, wśród których aż 80 % nie ma  prawa do zasiłku. Nadal w trudnej sytuacji na lokalnym rynku pracy pozostają osoby – z terenów wiejskich, bezrobotne kobiety (62% ogółu zarejestrowanych) i młodzież do 30 roku życia. W dalszym ciągu rośnie skala zatrudnienia cudzoziemców w powiecie kępińskim, przede wszystkim w ramach tzw. procedury uproszczonej - w 2016 r. zarejestrowano ponad 2.700 oświadczeń (wzrost o 245% procent względem analogicznego okresu ubiegłego roku).

Ponadto Powiatowa Rada Rynku Pracy jednogłośnie pozytywnie zaopiniowała sprawozdanie z działalności PUP za rok 2015 oraz z wykorzystania środków finansowych, racjonalności gospodarki środkami Funduszu Pracy przeznaczonymi na finansowanie programów dotyczących promocji zatrudnienia i innych fakultatywnych zadań. PUP w Kępnie w roku 2015 wydatkował ogółem 7.827.667 zł, z czego na zasiłki 27%, zadania fakultatywne 2%, natomiast 71% wydatków (w tym aż 63% pozyskanych dodatkowo) wydatkowano na aktywne formy. Przewodniczący Rady pogratulował Dyrektor PUP oraz Staroście skutecznie pozyskiwanych dodatkowo środków zewnętrznych na aktywne przeciwdziałanie bezrobociu oraz  prowadzenia szeregu inicjatyw i przedsięwzięć wpływających na wsparcie lokalnych pracodawców w tworzeniu nowych stałych miejsc pracy. Prężnie rozwijająca się gospodarka w powiecie kępińskim oraz intensywne działania aktywizujące podejmowane przez PUP w Kępnie na rzecz tworzenia nowych miejsc pracy w sposób wymierny przekładają się na jedną z najniższych w skali kraju stopę bezrobocia tj. 2,6%, bowiem pod tym względem powiat kępiński uplasował się na 2 miejscu za miastem Poznań.

Członkowie Rady zapoznali się również z informacją dot. bieżącego funkcjonowania PUP w Kępnie. Dyrektor PUP przedstawiła m.in. metody i modele pracy z klientem, profilowanie pomocy dla osób bezrobotnych, instrumenty wsparcia dla osób szukających pracy, podjęte przez Urząd przedsięwzięcia oraz środki finansowe przeznaczone na aktywizację zawodową bezrobotnych w 2016r.