04 Maj 2017

Parlamentarzyści, samorządowcy, przedstawiciele instytucji, organizacji społecznych i stowarzyszeń wraz z mieszkańcami uczcili w minioną środę rocznicę Konstytucji 3 Maja. Wśród nich byli przedstawiciele Powiatu Kępińskiego z Przewodniczącym Rady Powiatu Kępińskiego Stanisławem Balińskim i Wicestarostą Grażyną Jany na czele.

Tegoroczne obchody tradycyjnie już rozpoczęła msza św. w intencji Ojczyzny odprawiona w kościele pw. św. Marcina w Kępnie. Po niej delegacje i poczty sztandarowe przemaszerowały na kępiński Rynek. Pod pomnikiem złożono wiązanki kwiatów i wysłuchano okolicznościowego przemówienia Burmistrza Miasta i Gminy Kępno - Piotra Psikusa.

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni, po burzliwej debacie, przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. Była drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Celem ustawy rządowej miało być ratowanie Rzeczypospolitej, której terytorium zostało uszczuplone w wyniku I rozbioru przeprowadzonego przez Prusy, Austrię i Rosję w 1772 r.