05 Styczeń 2017

Zapraszamy do zapoznania się z informacją dotyczącą zimowego utrzymania dróg powiatowych na terenie Powiatu Kępińskiego.

Zimowe utrzymanie dróg – są to roboty i prace prowadzone w ramach bieżącego utrzymania  dróg, mające na celu zmniejszenie lub ograniczenie zakłóceń ruchu drogowego, wywołanych  czynnikami atmosferycznymi – śliskość zimowa oraz opady śniegu. Służba drogowa może jedynie złagodzić skutki zimy, a nie całkowicie je zlikwidować.

Drogi powiatowe są całodobowo monitorowane przez dyżurnych Powiatowego Zarządu Dróg. Wykonawcy przystępują do podjęcia działań w ciągu 30 minut od wydania polecenia przez dyżurnego. Wykonawcy robót wybrani w drodze przetargu nieograniczonego są również odpowiedzialni za jakość ich wykonania oraz za zgodność z Szczegółową Specyfikacją Techniczną i poleceniami Dyrektora PZD lub osoby przez niego upoważnionej.

Drogi powiatowe na terenie powiatu kępińskiego są utrzymywane w zależności od położenia w III lub V  standardzie zimowego utrzymania. I tak:

1. Zimowe utrzymanie dróg powiatowych na terenie całego powiatu (za wyjątkiem ulic w mieście Kępnie) prowadzi się wg V standardu zimowego utrzymania, który polega na tym, że odśnieżona powinna być jezdnia na szerokości min 5,0 m, w miejscach zasp odśnieżony co najmniej jeden pas ruchu z wykonaniem mijanek, jezdnię posypuje się na odcinkach decydujących o możliwości ruchu, posypywaniem objęte będą następujące miejsca w ciągach dróg:
  • na skrzyżowaniach z innymi drogami oraz liniami kolejowymi,
  • na odcinkach dróg o pochyleniu podłużnym większym niż 4%,
  • na przystankach autobusowych,
  • na niebezpiecznych łukach poziomych,
  • w innych miejscach ustalonych przez zarząd drogi, np. w bezpośrednim sąsiedztwie zbiorników  wodnych, na wysokich nasypach itp.
  1. Na terenie powiatu występują odcinki dróg powiatowych stanowiące ulice w mieście Kępno. Zimowe utrzymanie dróg powiatowych na ulicach w mieście Kępno prowadzi się w III standardzie zimowego utrzymania dróg, gdzie odśnieża się i usuwa oblodzenia na całej jezdni, a chodniki na szerokości minimum 1,0 m.

Do usuwania oblodzeń na drogach zaliczonych do V standardu i ulicach zaliczonych do III standardu zimowego utrzymania używana będzie mieszanka czystego piasku z solą drogową przy udziale minimum 25% soli, przy użyciu piaskarek.

Zasady odśnieżania i usuwania skutków gołoledzi na drogach poszczególnych standardów określa załącznik nr 2 do Zarządzenia Nr 46 Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 25 października 1994 r.

STANDARDY ZIMOWEGO UTRZYMANIA DRÓG I ULIC POWIATOWYCH
NA TERENIE POWIATU KĘPIŃSKIEGO

KIEROWCO!
NIE DAJ SIĘ ZASKOCZYĆ ZIMIE!

- Zmień opony na zimowe!
- Zwolnij i dostosuj prędkość do trudnych zimowych warunków jazdy (przyczyną prawie 40% wypadków jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu)!
- Przejeżdżając obok sprzętu pracującego przy zimowym utrzymaniu dróg zachowaj bezpieczny odstęp! Nie utrudniaj pracy operatorowi!
- Poznaj standardy zimowego utrzymania dróg – służba drogowa może jedynie złagodzić skutki zimy, a nie całkowicie je zlikwidować!
- W miarę możliwości parkuj samochód poza jezdniami ulic, aby nie utrudniał pracy sprzętu odśnieżnego.
- Planując dalszą podróż, w pierwszej kolejności bierz pod uwagę przejazdy drogami głównymi, krajowymi i wojewódzkimi.