21 Kwiecień 2020
Logo Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie
Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie z wnioskowanej kwoty 95 mln zł z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej otrzymał dla przedsiębiorców powiatu kępińskiego na wsparcie sytuacji kryzysowych 20 mln zł. Wsparcie obejmuje działania z ustawy z 2 marca 2020 r.                  o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz wprowadzone zmianami w ustawie z dnia 16 kwietnia 2020 o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2.

W ramach trwającego od 1 kwietnia naboru wniosków o pożyczkę na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla mikroprzedsiębiorców do urzędu wpłynęły wnioski pożyczkowe od blisko 500 pracodawców. Wypłacono dotychczas ponad 1 mln zł.                                    Urząd Pracy stara się aby pieniądze możliwie najszybciej znalazły się na kontach przedsiębiorców. Często jednak złożone wnioski zawierają braki i wymagają uzupełnienia. PUP pomaga firmom szybko się z tym uporać.

Od 17 do 30 kwietnia br. ogłoszony został kolejny nabór w ramach którego przedsiębiorcy mogą skorzystać z dofinansowań.                                            W ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej można pozyskać wsparcie na:

• dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla mikroprzedsiębiorców, małych i średnich przedsiębiorców

Z dofinansowania mogą skorzystać pracodawcy zatrudniający do 250 pracowników. Kwota na jednego pracownika zależna jest od wysokości spadku obrotów, od 1300 zł do 2340 zł plus ZUS. Dofinansowanie może być przyznane na okres do 3 miesięcy. Warunek: utrzymanie zatrudnienia przez okres dofinansowania. Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty prowadzenia działalności zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych

• dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej dla przedsiębiorców samozatrudnionych

Z dofinansowania mogą skorzystać osoby niezatrudniające pracowników. Kwota zależna jest od wysokości spadku obrotów,                                              od 1300 zł do 2340 zł, może być przyznana na okres do 3 miesięcy. Warunek: dalsze prowadzenie działalności przez okres przyznania dofinansowania. Przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania na te same koszty prowadzenia działalności gospodarczej, które zostały       albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

• dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników dla organizacji pozarządowych

Z dofinansowania mogą skorzystać stowarzyszenia, fundacje, itp. Kwota na jednego pracownika zależna od wysokości spadku przychodów               na działalność statutową od 1300 zł do ok. 2340 zł wraz ze składkami ZUS. Kwota może być przyznana na okres do 3 miesięcy.                            Warunek: dalsze zatrudnienie przez okres przyznania dofinansowania. Organizacja pozarządowa nie może otrzymać dofinansowania                        w części, w której te same koszty prowadzenia działalności statutowej zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

Szczegółowe informacje dostępne na stronie internetowej PUP Kępno: