28 Czerwiec 2021
 starosta Robert Kieruzal oraz wicestarosta Alicja Śniegocka
 tablica upamiętniająca Żołnierzy Wyklętych, przy ul. Kościuszki
W poniedziałek 28 czerwca starosta Robert Kieruzal oraz wicestarosta Alicja Śniegocka złożyli kwiaty oraz znicz przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych, przy ul. Kościuszki oddając cześć ofiarom strajku robotniczego przeciwko systemowi komunistycznemu w Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Strajk rozpoczął się w Zakładach Cegielskiego, jednak szybko dołączały do niego inne poznańskie fabryki, a także mieszkańcy i studenci. W demonstracji, będącej pierwszym takim buntem przeciwko komunistom w Polsce, uczestniczyło około 100 osób. Władze podjęły decyzje o stłumieniu protestu przez wojsko. Walki pomiędzy strajkującymi i siłami rządowymi trwały do 30 czerwca. W ich wyniku zmarło 57 osób, w tym 49 protestujących. Najmłodsza ofiara miała 13 lat.