21 Październik 2019

Starosta Robert Kieruzal, wicestarosta Alicja Śniegocka, przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego - Jolanta Jędrecka oraz członek Zarządu Powiatu Kępińskiego - Marek Potarzycki uczestniczyli w sobotę, 19 października w obchodach 74 rocznicy Krwawej Nocy Kępińskiej.

Liczny udział w uroczystościach wzięli samorządowcy, przedstawiciele organizacji społecznych, politycznych, stowarzyszeń i mieszkańcy Kępna.

Obchody "Krwawej Nocy" rozpoczęła msza święta w kościele p.w. św. Marcina w Kępnie. Tuż po niej harcerze i poczty sztandarowe przeszły pod pomnik przy ul. Magnuszewskiego, gdzie apel poległych wygłosił prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej, Marian Lorenz.

Kwiaty złożono także przy tablicy upamiętniającej Żołnierzy Wyklętych, przy ul Kościuszki.

Przypomnijmy, 19 października 1945 roku żołnierze zbrojonego podziemia niepodległościowego z oddziału por. Franciszka Olszówki ,,OTTO” dokonali w restauracji „Pod Łabędziem” zamachu na szefa Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego Kazimierza Hetmana oraz sierżanta Mariana Tarkę. W odwecie za zamach funkcjonariusze UB pozbawili wolności kilkunastu mieszkańców Kępna oraz osoby będące  przejazdem, których podczas nocy w trakcie ,, śledztwa ” brutalnie pobili a następnie bestialsko zamordowali. Do dziś dnia nie jest znana dokładna liczba ofiar Krwawej Nocy Kępińskiej.