04 Luty 2019

W dniu 21 stycznia 2019 roku Starosta Kępiński Robert Kieruzal skierował apel do Zbigniewa Ziobry Ministra Sprawiedliwości o zaniechaniu planowanego przeniesienia Sądu Pracy w Kępnie do siedziby Sądu Rejonowego w Kaliszu.

Starosta wskazał kilka argumentów przemawiających za rezygnacją z pomysłu likwidacji IV Wydziału Pracy w Sądzie Rejonowym w Kępnie:

- Powiat Kępiński jest jednym z najbardziej uprzemysłowionych regionów w Wielkopolsce,

- na terenach siedmiu gmin, zamieszkiwanych przez 60 000 tys. osób, znajdują się duże fabryki przemysłowe zatrudniające po kilkaset osób, nie tylko obywateli Polski, ale również Ukrainy,

- stopa bezrobocia w Powiecie Kępińskim jest jedną z najniższych w całym kraju,

- duża odległość miejsca procesu od pracownika miałaby niekorzystny wpływ na korzystanie przez znaczną ilość pracowników, z przysługujących im gwarancji procesowych,

- znaczna odległości Sądu od miejsca zamieszkania pracownika spowoduje zwiększenie kosztów poniesionych przez pracownika, jak również wzrost kosztów prowadzonych postępowań przez prokuraturę.

,,Z powyżej wskazanych przyczyn apeluję do Ministra Sprawiedliwości RP o zaniechanie planowanego przeniesienia Sądu Pracy do siedziby Sądu Rejonowego w Kaliszu także, jako rozwiązania wbrew zasadzie ułatwienia dostępu obywateli do organów Państwa i sprawności działania jego organów’’ - napisał Starosta Kępiński  Robert Kieruzal.