09 Marzec 2018

Nauczyciele i młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie bierze udział w projekcie „Do Włoch po nowe doświadczenia zawodowe”, nr projektu: 2017-1-PL01-KA102-037296, który został sfinansowany z funduszy UE w ramach programu ERASMUS+, Akcja 1: Mobilność Edukacyjna. Projekt skierowany jest do nauczycieli przedmiotów zawodowych i języków obcych zawodowych zatrudnionych w ZSP Nr 2 w Kępnie.

Na job shadowing wyjedzie do Włoch łącznie 12 nauczycieli związanych ze szkolnictwem zawodowym. Odbędą oni 5 dniowe obserwacje w 2 terminach (luty i maj) w grupach 6 osobowych w placówkach oświatowych i zakładach pracy współpracujących z naszym włoskim partnerem. Wyjazd nauczycieli ma na celu podniesienie jakości pracy szkoły poprzez zdobycie wiedzy na temat szerszego zastosowania innowacyjnych metod, technik i środków dydaktycznych oraz nowych form organizacyjnych w szkole i na zajęciach praktycznych w zakresie nauczania przedmiotów zawodowych oraz kompleksowe wdrożenie rozwiązań przynoszących długotrwały efekt. Job shadowing jest doskonałą okazją do poznania włoskiego systemu szkolnictwa zawodowego zarówno w szkołach jak i zakładach przyjmujących uczniów na praktyki, oraz umożliwia poznanie bazy dydaktycznej znajdującej się na wyposażeniu instytucji kształcących w branżach: budowlanej, logistycznej, mechanicznej, samochodowej, drzewnej, gastronomicznej, handlowej, rolniczej i agroturystycznej. Dodatkową korzyścią jest poznanie przez nauczycieli kultury i obyczajów włoskiego regionu, a także możliwość doskonalenia umiejętności językowych. Efektem projektu jest także integracja międzynarodowa oraz nawiązanie nowych kontaktów.

W projekcie będzie uczestniczyć także 15 uczniów ZSP Nr 2 w Kępnie w zawodach: technik pojazdów samochodowych, technik logistyk oraz technik budownictwa. Odbędą oni już w marcu 2018 r. praktykę zawodową we włoskich przedsiębiorstwach i instytucjach, współpracujących z partnerem SISTEMA TURISMO, gdzie warto podkreślić, że praktyka jest integralną częścią szkolenia zawodowego w Polsce. Jej celem jest zdobycie nowych umiejętności zawodowych, poznanie nowych metod pracy i przeniesienie tych doświadczeń na polski rynek pracy oraz dostosowanie umiejętności przyszłych techników do standardów i wymagań w przemyśle i usługach na rynku europejskim. Praktyki mają także umożliwić uczniom porównanie warunków pracy we Włoszech i Polsce. Nowocześnie wyposażone zakłady włoskich pracodawców pozwolą uczniom poznać najnowsze technologie oraz zapoznać się ze standardami jakości wymaganymi w krajach Unii.

Obecnie swoją wizytę w Rimini odbyła I grupa – 6 nauczycieli przedmiotów zawodowych (Ewa Jobczyk, Barbara Howis, Barbara Gruszka, Jan Kokot, Piotr Krymiec, Jacek Ślak), którzy w dniach 12-16 lutego br. wzięli udział w obserwacji pracy włoskich szkół i zakładów pracy (job shadowing).

Nauczyciele odwiedzili m. in. :

• firmę logistyczną - TREVI S.P.A, która specjalizuje się w dystrybucją i serwisem sprzętu AGD,
  • ośrodek szkoleniowo – wychowawczy dla trudnej młodzieży w San Patrigniano,
  • szkołę Istituto Tecnico Agrario G. Garibaldi w Cesenie,
  • szkołę ISISS “P. GOBETTI - A. DE GASPERI” w Morciano di Romagna
  • firmę SCM, która odnotowała nasz pobyt na swojej stronie internetowejwww.scmgroup.com

Nad poprawnym przebiegiem wizyty czuwała Irena Willard z firmy Sistema Turismo, która zadba również o naszych uczniów w marcu podczas praktyk i drugiej wizyty nauczycieli w maju br.

Barbara Gruszka

Nie znaleziono galerii.