05 Marzec 2019

W sobotę, 2 marca 2019 roku, LO Nr I gościło tegorocznych absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych. To wyjątkowy rok, bowiem o miejsca w klasach pierwszych szkół średnich ubiegać się będą 15 i 16-latkowie.

Dyrektor LO Nr I , pani Danuta Stefańska, już na wstępie zapewniła, że przygotowane będą 4 klasy czteroletniego liceum i 4 trzyletniego, co oznacza, że dla wszystkich zdolnych, ambitnych i pracowitych uczniów miejsc wystarczy. Tym bardziej, że szkoła nie wyznacza progu przyjęć. Podczas „Drzwi otwartych”, które prowadziły uczennice klasy I A Martyna Jerczyńska i Laura Forysiak, goście poznali wszystkie atuty "starego" LO. A największy to 100% zdawalność  matury oraz tytuł Srebrnej Szkoły. Kolejny raz bowiem, znaleźliśmy się w gronie najlepszych liceów w Rankingu Perspektywy 2019. Zajmujemy w kraju 276 pozycję, w Wielkopolsce 21, a w byłym województwie kaliskim 3.

Sobotnia impreza rozpoczęła się od spotkania w auli. Goście poznali zasady rekrutacji na rok szkolny 2019/20, które przedstawiła wicedyrektor pani Karina Zalesińska. Profesor Lidia Krzymińska zaprezentowała specyfikę kierunków proponowanych przez szkołę. Przyszli licealiści mogli się dzięki temu dowiedzieć, jakie drzwi wyższych uczelni otwierają konkretne profile.

Dalsza część prezentacji należała już do młodzieży. Prowadzące spotkanie zaznaczyły, że nasi absolwenci z powodzeniem dostają się na wyższe uczelnie. Biorą też z sukcesami  udział w wielu konkursach i olimpiadach. Finalistkami VI Regionalnej Olimpiady Medycznej w roku szkolnym 2017/18 były Weronika Kostusiak, która zajęła I miejsce oraz Jagoda Tuz, zajmując miejsce III. W XVI Regionalnych Zawodach Chemicznych Jagoda Tuz zajęła IV miejsce. Jakub Hadryś z powodzeniem przeszedł przez etap pisemny Olimpiady Języka Angielskiego w Poznaniu. Konrad Szolc i Maksymilian Udała, w konkursie na projekt multimedialny dotyczący powstania wielkopolskiego, zajęli I miejsce

w Wielkopolsce. 22 stycznia tego roku gościli w Oddziale Regionalnym Telewizji Poznań w programie "Wielkopolska warta Poznania", gdzie mówili o pracy nad tym projektem. Uczniowie naszej szkoły bardzo licznie biorą udział w konkursach matematycznych, takich jak: Alfik Matematyczny, Kangur Matematyczny, Olimpiada Wiedzy Archimedes Plus czy łącząca treści z biologii, chemii i matematyki Olimpiada Medyczna. W konkursie Alfik Matematyczny Paweł Pyta z klasy III A zajął I miejsce w województwie, a Bartłomiej Wrzalski -uczeń tej samej klasy, zajął w tym konkursie miejsce III.

Prowadzące spotkanie nawiązały również do Powiatowego Festiwalu Teatralnego, którego gospodarzami jesteśmy już od 20 lat. W tym roku wystawialiśmy fragmenty "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego. I miejsce i złotą maskę zdobyła grupa z klasy III C. Ta aktorska ekipa triumfowała już po raz trzeci. Ma na swoim koncie trzy złote maski.

Dawid Domagała i Jakub Kempa mówili o wymianie z Gimnazjum Ulricianum w Aurich, która rozpoczęła się w 1994 roku. Doczekaliśmy więc jubileuszu. Mija właśnie 25 lat od pierwszego wyjazdu naszych uczniów do Niemiec. Europejski Projekt Edukacyjny Erasmus +przedstawiły Aleksandra Oreś i Zuzanna Słomiana. Przybliżyły, na czym polega praca w tym projekcie, jakie zadania do wykonania mają uczestnicy konferencji, która w tym roku odbywa się we Włoszech.

Sporą część prezentacji zajął sport, bowiem nasza szkoła, mimo że jesteśmy jedyną szkołą średnią w powiecie, która nie ma hali sportowej, plasuje się na wysokich miejscach w wielu dyscyplinach. Te sukcesy przedstawili Martyna Rybczyńska i Bruno Nowak. Działalność grupy "Sprawni jak żołnierze" zaprezentował  Karol Przewdzięk, a o grupie pierwszej pomocy mówiła Ewelina Dąbrowska. Podkreśliła wielki sukces młodych medycznych ratowniczek - wicemistrzostwo kraju w roku szkolnym 2017/18.

O samorządności w szkole mówiły Julia Winiecka i Michalina Jeziorna. RSU jest potwierdzeniem, że młodzi ludzie świetnie sprawdzają się, jeżeli pozwala się im na samodzielność i kreatywność. Dziewczęta przybliżyły tylko niektóre przedsięwzięcia, takie jak: „otrzęsiny", mikołajki, „Omnibus", walentynki, Dzień Wiosny.

Prezentację uświetnił występ Sary Kasprzak, która zajęła I miejsce w Powiatowym Konkursie Piosenki Obcojęzycznej oraz grupy tanecznej z solistami: Karoliną Krzywiecką i Bartkiem Wąsikiem.

Na koniec goście zaproszeni zostali do zapoznania się z bazą szkoły. Specjalnie dla nich młodzi chemicy przygotowali ciekawe doświadczenia, konstruktorzy - zapaleńcy prezentowali swoje prace  w sali fizycznej, a grupa medyczna uczyła udzielania pierwszej pomocy.

Patrząc na ogromne zainteresowanie ze strony młodych ludzi, jesteśmy przekonani, że nasza oferta edukacyjna spełni ich oczekiwania. Wszystkie informacje dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej szkoły: www.lokepno.com.pl

"Srebrna szkoła"  serdecznie zaprasza.

Beata Kaźmierczak