09 Wrzesień 2011

5 września o godz. 19.40 przez powiat kępiński przeszła nawałnica, która dokonała wielu zniszczeń. Starosta tego wieczoru był w stałym kontakcie z osobami i służbami odpowiadającymi za zarządzanie kryzysowe, utrzymywał także kontakt z wójtami gmin.

6 września starosta zwołał posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego, w którego skład wchodzą  m.in. przedstawiciele służb mundurowych w tym straży, nadzoru budowlanego, sanepidu. Uczestnikami spotkania była burmistrz Aniela Kempa oraz wójt gminy Baranów – Bogumiła Lewandowska – Siwek. Omówiono sytuację w powiecie.

Efektem narady była natychmiastowa informacja do wojewody wielkopolskiego oraz Centrum zarządzania Kryzysowego w Poznaniu na temat strat, które wyrządziła wichura oraz apel o pomoc finansową dla poszkodowanych gmin (liczba uszkodzonych budynków mieszkalnych i gospodarczych, straty w lasach, parkach oraz na polach uprawnych).

Jednocześnie starosta i jego pracownicy interweniowali w Rejonowej Dyspozytorni Ruchu o naprawę sieci energetycznej, wysłany został także apel do firm ubezpieczeniowych z prośbą o szybką wycenę szkód i wypłatę odszkodowań.
Starosta kępiński jest w stałym kontakcie z wojewodą wielkopolskim. Z informacji otrzymanych z Urzędu Wojewódzkiego wynika, że wojewoda przesłał do ministra zbiorczą informację o stratach w poszczególnych powiatach i obecnie oczekuje na uruchomienie rezerwy budżetu państwa na ten cel. Również starosta bezpośrednio rozmawiał z marszałkiem województwa wielkopolskiego – Markiem Woźniakiem. Marszałek zapewnił, że samorząd województwa może wesprzeć ze swojego budżetu gminy i powiaty, które poniosły straty w infrastrukturze społecznej (m.in. szkoły, ośrodki zdrowia, DPS-y, domy ludowe itd.). Starosta przekazał tę informację władzom poszkodowanych gmin kępińskich.