29 Czerwiec 2009

26 czerwca w siedzibie Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie odbyło się podsumowanie II edycji funkcjonowania Grupy Wymiany Doświadczeń z zakresu zarządzania oświatą w samorządach powiatowych. Działanie GWD było jednym z komponentów  projektu zatytułowanego : „Budowanie potencjału instytucjonalnego samorządów dla lepszego dostarczania usług publicznych” a jego koordynatorem Związek Powiatów Polskich. Do realizacji programu zaproszono powiaty z dwóch województw: wrocławski, trzebnicki, milicki i oleśnicki z dolnośląskiego oraz ostrowski, ostrzeszowski i kępiński z wielkopolskiego. Powiat kępiński reprezentowali: Starosta Jerzy Trzmiel, kierownik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Andrzej Jóźwik oraz pracownik wydziału Krystyna Kucharska. Program realizowany był od września 2008 roku a spotkanie w powiecie kępińskim było ostatnim, piątym i kończyło się wręczeniem certyfikatów uczestnictwa.
W ramach Grupy Wymiany Doświadczeń dokonano głębokiej analizy porównawczej w zakresie wskaźników organizacji szkół ( typy szkół, etaty, uczniowie), wydatków pod kątem subwencji, szczególną uwagę zwrócono na szkolnictwo zawodowe. Dokonano analizy w zakresie trafności wyboru zawodu, zaspokojenia oczekiwań uczniów, oceny przygotowania  uczniów oraz współpracy ze szkołą pracodawców. W tym celu przeprowadzono badania ankietowe wśród uczniów ostatnich klas szkół zawodowych, nauczycieli praktycznej nauki zawodu oraz pracodawców.
Wyniki badań, w szczególności duży procent uczniów, którzy przyznają się do dokonania błędnego wyboru zawodu zainspirowały powiat kępiński do stworzenia programu kompleksowego doradztwa zawodowego na terenie powiatu. W tym celu już skierowano trzech nauczycieli na studia podyplomowe w powyższym zakresie. W miesiącu wrześniu odbędzie się spotkanie grupy, do której zostaną zaproszeni przedstawiciele PUP, gimnazjów,
szkół ponadgimnazjalnych, PPP oraz starostwa celem omówienia założeń projektu.