14 Wrzesień 2020
Starosta Kępińskie Robert Kieruzal, Wicestarosta Kepiński Alicja Śniegocka wraz z Dyrektor SPZOZ Beatą Andrzejewską podczas obchodów III Edycji Ogólnopolskiego Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”
Premier Mateusz Morawiecki, Wojewoda Wielkopolski Łukasz Mikołajczyk, Andżelika Możdżanowska poseł do Parlamentu Europejskiego, Starosta Kępiński Robert Kieruzal, Wicestarosta Kepiński Alicja Śniegocka, Grzegorz Berski Radny Powiatu Kępińskiego, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Marlena Maląg podczas obchodów III Edycji Ogólnopolskiego Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”
Starosta Kępińskie Robert Kieruzal oraz Wicestarosta Kepiński Alicja Śniegocka podczas obchodów III Edycji Ogólnopolskiego Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”
Starosta Kępiński Robert Kieruzal oraz Wicestarosta Kepiński Alicja Śniegocka podczas obchodów III Edycji Ogólnopolskiego Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”
Obchody III Edycja Ogólnopolskiego Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”
Premier Mateusz Morawiecki podczas obchodów III Edycji Ogólnopolskiego Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”
Obchody III Edycja Ogólnopolskiego Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”

W niedzielę 13 września na Pólku pod Bralinem odbyła się III Edycja Ogólnopolskiego Święto „Wdzięczni Polskiej Wsi”. Inicjatorem wydarzenia jest Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Uroczystości z udziałem premiera rozpoczęła msza święta w Sanktuarium Maryjnym na Pólku pod Bralinem, którą sprawował arcybiskup Stanisław Gądecki. Po mszy korowód dożynkowy na czele z premierem, władzami kościelnymi, przedstawicielami rządu i samorządu przy akompaniamencie orkiestry dętej przeszedł pod scenę plenerową, gdzie miała miejsce dalsza część uroczystości.

Najważniejszym jej elementem było przekazaniem chleba dożynkowego premierowi Morawieckiemu przez starostów dożynkowych: Zbigniewa Nowackiego z powiatu ostrowskiego (Ociąż) i Ewelinę Głowik z powiatu kępińskiego (Nosale)

Kolejnym punktem uroczystości było wystąpienie premiera.

Mamy dziś szczególny powód, żeby podziękować wszystkim rolnikom i całej polskiej wsi. Polska wieś zawsze była bastionem polskości i prostego moralnego prawa" – mówił premier. Jak podkreślił polskie rolnictwo i polski rolnik stali zawsze na straży polskości. Dziękuję za Państwa trud, wysiłek, pracę i zapał, bo ich owoców doświadczamy wszyscy w Polsce" – kontynuował dalej premier Podkreślił

Podczas uroczystości głos zabrali również wojewoda wielkopolski Łukasz Mikołajczyk oraz minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. Wśród gości obecnych tego dnia byli również Marlena Maląg - minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Danuta Dmowska-Andrzejuk - minister sportu, Jan Dziedziczak - sekretarz Stanu, Pełnomocnik Rządu do Spraw Polonii i Polaków za Granicą oraz Andżelika Możdżanowska – poseł do Parlamentu Europejskiego.

Uroczystość była również okazją do wręczenia odznaczeń i wyróżnień w tym 100-lecia Odzyskania Niepodległości, odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” i odznaki Mertis pro Familia.

Wśród nagrodzonych odznaką „Zasłużony dla Rolnictwa” znaleźli się również rolnicy z terenu naszego powiatu: Małgorzata Klofta, Andrzej Bajer, Paweł Kokot oraz Piotr Czekała.

W programie wydarzenia znalazła się również bogata część artystyczna, w której udział wzięły zespoły ludowe z Wielkopolski. Z kolei na specjalnie przygotowanych stoiskach wystawienniczych swoją ofertę zaprezentowały koła gospodyń wiejskich.

Powiat Kępiński podczas uroczystości reprezentowali: Robert Kieruzal Starosta Kępiński, Alicja Śniegocka Wicestarosta Kępiński, Marek Potarzycki Członek Zarządu Powiatu Kępińskiego oraz Jolanta Jędrecka Przewodnicząca Rady Powiatu.