08 Wrzesień 2020
Na zdjęciu, Wiesław Walas - dyrekto biblioteki powiatowej, Janina Gorzendowska - prezes Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego, Zdzisłąw "Chico" Mikołajczak, Edward Stankowiak - autor wystawy "Filatelistyczna opowieść o Narodowym Czytaniu", Robert Kieruzal - starosta powiatu kępińskiego
W poniedziałek 7 września 2020 roku w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie odbyło się po raz kolejny Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Balladynę Juliusza Słowackiego – to wybitne dzieło polskiego romantyzmu.

Spotkanie rozpoczął dyrektor biblioteki Wiesław Walas, który powitał przybyłych gości i przypomniał krótko poprzednie edycje Narodowego Czytania, które odbywały się w bibliotece. Następnie kilka polskich utworów zaśpiewał Chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku Powiatu Kępińskiego, prowadzony przez Jacka Klytę. Po występach, przyszła pora na wysłuchanie fragmentu dramatu. Tekst czytali przedstawiciele kępińskich instytucji i stowarzyszeń:

Robert Kieruzal – Starosta kępiński, Andrzej Weiss – Naczelnik kępińskiej poczty, Janina Gorzendowska – prezes Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego, Maria Adamek – członek Stowarzyszenia Plastyków Amatorów Powiatu Kępińskiego, Anna Lemiesz –  przedstawiciel Koła Polskiego Związku Filatelistów im. T. P. Potworowskiego w Kępnie, Andrzej Dyba – przedstawiciel Polskiego Związku Emerytów i Rencistów, Stanisława Bachan – członek Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Adam Burzała –  członek Powiatowego Koła Pszczelarzy.

Otwarcia swojej autorskiej wystawy „Filatelistyczna opowieść o Narodowym Czytaniu” dokonał Edward Stankowiak, który opowiedział o eksponatach. Wystawa poświęcona jest wszystkim dziewięciu edycjom Narodowego Czytania.

Niespodziewanym gościem na Narodowym Czytaniu był kępnianin Zdzisław „Chico” Mikołajczak – znany na całym świecie autor reliefów, który przeczytał wybrany przez Starostę kępińskiego Roberta Kieruzala fragment Balladyny.

Każdy uczestnik spotkania mógł opieczętować przyniesioną przez siebie książkę okolicznościową pieczęcią Narodowego Czytania przesłaną z Kancelarii Prezydenta RP.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku.