12 Listopad 2021
 Kępno 1918-1920 Droga ku Niepodległości

Kępno 1918-1920 Droga ku Niepodległości pod takim hasłem odbyła się inscenizacja historyczna zorganizowana przez Powiat Kępiński w związku z obchodami Święta Niepodległości.
Tłem do przygotowywanej inscenizacji był teren przy kościele św. Marcina w Kępnie oraz ulica Kościuszki.
Całość inscenizacji nawiązuje do wydarzeń z lat 1918-1920.
W pierwszej scenie poznany Kępno na początku XX wieku, jego specyfikę, znaczenie gospodarcze                   i polityczne. Poznajemy życie codzienne Kępnian.
W kolejnej scenie mieszkańcy Kępna dowiadują się o zakończeniu I wojny światowej.
Trzecia z odsłon to wybuch powstania wielkopolskiego. Pojawiają się powstańcy, rozbrajają Niemców, formułuje się oddział. W tej scenie widzimy również fragment musztry paradnej. Jej zwieńczeniem jest przybycie księdza, który modli się wspólnie z powstańcami….
Czwarta ze scen to nawiązanie do bitwy pod Korzeniem, padają pierwsze strzały, patrol wycofuje się po posiłki. Powstańcy strzelają. We mgle zbliża się oddział niemiecki, przywiezione są również działa. Ostra wymiana ognia, słychać działa oraz broń maszynową. Ginie kilu powstańców, są ranni, sanitariuszki i zakonnice opatrują rannych.
W finale mieszkańcy oczekują przybycia wojsk polskich do Kępna.
Inscenizacja powstała w oparciu o współpracę z Ostrowską Grupą Rekonstrukcji Historycznej.
W przygotowanie inscenizacji włączyli się także policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kępnie, pracownicy Starostwa Powiatowego w Kępnie, liczni fani historii i militarystyki niemal z całej Polski.
Od rana 11 listopada okolice ulicy Kościuszki wypełnią rekonstruktorzy w historycznych strojach ściśle nawiązujących do realiów epoki.
Do przygotowania inscenizacji wykorzystane zostały również liczne rekwizyty w tym repliki broni, zabytkowe pojazdy, elementy wyposażenia wojskowego wszystko po to by  przywołać ducha lat dwudziestych XX wieku.