05 Czerwiec 2018

Zatrudnianie cudzoziemców w świetle obowiązujących przepisów i zmian wprowadzanych w 2018 roku było głównym tematem konferencji zorganizowanej w dniu 30.06.2018 r. przez Starostę Kępińskiego i Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie.

Konferencja została skierowana do pracodawców (rolników, przedsiębiorców i osób fizycznych)  którzy planują zatrudnić lub zatrudniają cudzoziemców.

Otwarcia konferencji dokonali Grażyna Jany – Wicestarosta oraz Iwona Rataj - Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie.

Do współpracy w naświetleniu zagadnień związanych z zatrudnieniem cudzoziemców urząd zaprosił przedstawicieli: Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Straży Granicznej, ZUS, Szkoły Wyższej Rzemiosła Artystycznego i Zarządzania we Wrocławiu oraz  Fundacji Partnerstwo Narodów.

Merytoryczną część konferencji rozpoczęła Iwona Rataj Dyrektor PUP, która w połączeniu bazy danych osób bezrobotnych z potrzebami pracodawców wykazała, że już występują realne trudności z realizacją ofert pracy, z powodu braku kandydatów z odpowiednimi kwalifikacjami  wśród osób bezrobotnych.

Omówiono zmiany dotyczące zatrudnienia cudzoziemców po 01.01.2018r. oraz rolę PUP w świetle tych zmian i nowych zadań, które nałożone zostały na Starostów a wykonywane są merytorycznie przez urzędy pracy. Informacje obejmowały zmiany zawarte w przepisach do ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Andrzej Soboń – Zastępca Dyrektora ds. obywatelskich i cudzoziemców Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego,  przedstawił sytuację dot. zezwoleń na pracę w województwie wielkopolskim.

Plutonowy: Agata Pietrzak. Karol Bogaczyk  z Placówki Straży Granicznej w Kaliszu – streścili zagadnienia związane z przekraczaniem granicy RP przez cudzoziemców i podejmowaniem zatrudnienia przez cudzoziemców posiadających wizę pracowniczą. Przybliżyli uczestnikom spotkania wiedzę dotyczącą dokumentów na podstawie których cudzoziemcy mogą przebywać w Polsce w kontekście możliwości ich zatrudnienia. Wskazywali na konieczność informowania odpowiednich służb o każdej sytuacji cudzoziemca przebywającego u pracodawcy w kontekście kontroli jakie prowadzi Straż Graniczna.

Zasady podlegania i zgłaszania do ubezpieczeń społecznych cudzoziemców  pracujących w Polsce omówili przedstawiciele ZUS oddział Ostrów Wlkp. - Anna Rosińska i Marlena Uciechowska.

O Kształceniu w zakresie wzornictwa przemysłowego i aranżacji wnętrz, czyli nowych trendach i technologiach we wzornictwie i produkcji mebli mówił  dr Marek Foriasz ze Szkoły Wyższej Rzemiosła Artystycznego i Zarządzania we Wrocławiu, natomiast jak wykorzystać potencjał zaplecza branży głównie meblowej i emigracji zarobkowej w powiecie – Jarczak Jerzy z Fundacji Partnerstwo Narodów.

W konferencji uczestniczyło szerokie grono przedstawicieli biznesu, dla których jak się okazuje zatrudnienie cudzoziemców stało się koniecznością.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za aktywny udział w przedsięwzięciu.