14 Styczeń 2019

Spotkanie konsultacyjne dotyczące projektu Krajowej Strategii Rozwoju Regionalnego 2030 na terenie województwa wielkopolskiego odbyło się w poniedziałek, 14 stycznia w Kępnie. Spotkanie było jednym z szesnastu organizowanych w całym kraju i jedynym w Wielkopolsce.

Organizatorem konsultacji było Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju. Gości, przedstawicieli biznesu, samorządowców, reprezentantów organizacji pozarządowych i instytucji przywitała sekretarz stanu MIiR, Andżelika Możdżanowska.

Do uczestników konsultacji zwrócił się także starosta kępiński, Robert Kieruzal.

- Chciałem przede wszystkim podziękować za wybór Powiatu Kępińskiego na miejsce konsultacji - przyznał Robert Kieruzal. - To dla nas wyróżnienie i informacja, że powiat kępiński jest terenem prężnym i stale rozwijającym się gospodarczo. Ulokowane tutaj zagłębie meblowe to dzisiaj innowacyjność, jakość i ciągły rozwój. Możemy być dumni, że ten skrawek Południowej Wielkopolski stale się rozwija i jest to zauważalne z poziomu Warszawy i Poznania.

Strategia Rozwoju Regionalnego 2030 będzie mieć wpływ na ukierunkowanie środków finansowych pochodzących z budżetu państwa, jaki i funduszy strukturalnych i inwestycyjnych w nadchodzących latach. Jest ona podstawowym dokumentem strategicznym polityki regionalnej państwa w perspektywie do 2030 r. Stanowi swego rodzaju zbiór wspólnych wartości i zasad współpracy rządu, samorządów oraz partnerów społeczno-gospodarczych na rzecz rozwoju kraju i województw.

KSRR 2030 zastąpi dotychczas obowiązującą Krajową Strategię Rozwoju Regionalnego 2010-2020: Regiony, Miasta, Obszary Wiejskie, przyjętą przez rząd w 2010 r., uwzględniając aktualne uwarunkowania i wyzwania rozwojowe wynikające z procesów demograficznych, globalizacji oraz nowej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Dokument wskazuje cele polityki regionalnej oraz działania i zadania, jakie dla ich osiągnięcia powinien podjąć rząd i samorządy terytorialne oraz pozostałe podmioty zaangażowane w tę politykę.