14 Grudzień 2009

10 grudnia w Pałacu Opieszyn we Wrześni odbył się Konwent Starostów Województwa Wielkopolskiego pod przewodnictwem Dionizego Jaśniewicza, starosty wrzesińskiego. Pierwszym tematem, o którym ponownie dyskutowali starostowie były Karty Pojazdów. Konwent wystosował do Rzecznika Praw Obywatelskich Janusza Kochanowskiego pismo w sprawie pomocy w rozwiązaniu kwestii zwrotu części należności pobranej z tytułu wydania kart. Zdaniem starostów adresatem tych roszczeń powinien być Skarb Państwa, ponieważ na podstawie niekonstytucyjnego rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 28 lipca 2003r. w sprawie wysokości opłat za kartę pojazdu powiaty zobligowane były w latach 2003-2006 do pobierania opłat w wysokości 500 zł. Nadwyżka tej opłaty po opłaceniu druków, obsługi i innych kosztów została spożytkowana na cele publiczne. Stanowi to problem finansowy dla budżetów powiatów na terenie kraju w szczególności jednak na terenie Wielkopolski.
Starostowie przyjęli wspólny wniosek  kierując sprawę na drogę sądową pozywając  Ministerstwo Infrastruktury o zwroty.
 W trakcie konwentu bieżące sprawy Wojewódzkiego Urzędu Pracy, poziomu bezrobocia w Wielkopolsce oraz stopnia wykorzystania przez powiaty środków z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki z WUP w latach 2008/2009 omówiła Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy Barbara Kwapiszewska. Nasz powiat w skali wielkopolski wykazał się jedną z największych skuteczności. Wykorzystaliśmy środki w 91,2 %. Co stanowi najwyższy wskaźnik w województwie.

W trakcie wystąpienia Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ Zbigniewy Nowodworskiej podjęto dyskusje nt. telemedycyny. Jest to metoda walki z opóźnieniami w Ostrych Zespołach Wieńcowych. Wypełniając postanowienia, które zapadły na wcześniejszych posiedzeniach uzyskano zgodę Urzędu Marszałkowskiego oraz Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu odnośnie zorganizowania w Południowej Wielkopolsce Systemu Telemedycyny Ratunkowej w oparciu o Oddział Kardiologii i Pracownię Hemodynamiki Kaliskiego Szpitala. Umożliwia ona szybką pomoc pacjentom z ostrą niewydolnością wieńcową, ograniczając wg prowadzonych analiz o ok. 30% śmiertelność pacjentów. Niezbędnym warunkiem uruchomienia tego systemu w Południowej Wielkopolsce jest zakup urządzenia odbiorczego do kaliskiego szpitala. Jego koszt wynosi około 85 tyś zł. Bazując na dotychczasowych ustaleniach samorządy powiatów Południowej Wielkopolski winny zabezpieczyć odpowiednie kwoty, jako udziału w zakupie urządzeń do karetek.
 Przy tematyce zdrowia starostowie poruszyli sprawę przekazywania ponad 1,8 mld zł na potrzeby Podstawowej Opieki Zdrowotnej w sytuacji gdy zadłużenie wszystkich szpitali z tytułu nadwykonania zadań powyżej zawartych kontraktów wynosiła 1,6 mld. Ustalono dalsze konsultacje w w/w zakresie z Ministerstwem Zdrowia.

Jednocześnie w trakcie konwentu odbywało się spotkanie przedstawicieli starostw powiatowych odpowiedzialnych za promocję z Zarządem TVP Poznań. Spotkanie było następstwem stanowiska Konwentu które wystosowane było do TVP w sprawie ograniczenia czasu nadawania programów przez TVP Poznań, dotyczącego pasma wieczornego i skrócenia czasu przeznaczonego na lokalne serwisy informacyjne. Zdaniem konwentu skrócenie tego czasu negatywnie wpływa na przekaz informacji o wydarzeniach w naszych regionach. W związku z tym TVP Poznań przygotowała ofertę współpracy dla wszystkich powiatów wielkopolski. Oferta jednak nie uzyskała akceptacji. Jednym z powodów odejścia od uczestnictwa w przedstawionym projekcie był brak jasnych zasad przekazywania informacji. Zwrócono również uwagę przedstawicieli telewizji na większą rolę mediów lokalnych.