• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
23 Maj 2022
kategoria:
Aktualności
Kwalifikacja wojskowa
Kwalifikacja wojskowa w Kępnie

Zgodnie z § 2 ust. 2 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 grudnia 2021 r. w sprawie przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2022 r. (Dz. U. poz. 17), Obwieszczeniem Wojewody Wielkopolskiego z dnia 21 marca 2022 r. w sprawie przeprowadzenia KWALIFIKACJI WOJSKOWEJ w 2022 r. na obszarze województwa wielkopolskiego oraz Zarządzeniem
Nr 121/2022 Wojewody Wielkopolskiego z dnia 16 marca 2022 r. w sprawie powołania Wojewódzkiej i powiatowych komisji lekarskich do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej w 2022 r., termin tegorocznej kwalifikacji wojskowej w powiecie kępińskim wyznacza się w okresie od 23 maja do 3 czerwca 2022 roku.

Powiatowa Komisja Lekarska w Kępnie będzie miała swoją siedzibę w budynku Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie – Mianowice 2 h i pracować będzie codziennie od poniedziałku do piątku w godz. 8.30 – 16.30.

Komisja ta jest właściwa terytorialnie dla mieszkańców miasta i gminy Kępno oraz gmin: Baranów, Bralin, Łęka Opatowska, Perzów, Rychtal, Trzcinica.

Celem kwalifikacji wojskowej jest ustalenie zdolności do czynnej służby wojskowej osób podlegających temu obowiązkowi oraz osób zgłaszających się w trybie ochotniczym do pełnienia służby wojskowej, które ukończyły 18. rok życia.

Osoba stawiająca się do kwalifikacji wojskowej po raz pierwszy, obowiązana jest przedstawić:

  • dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości;
  • dokument potwierdzający przyczyny niestawienia się do kwalifikacji wojskowej, jeśli stawienie się do kwalifikacji wojskowej w terminie określonym w wezwaniu nie było możliwe.
  • posiadaną dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają), w tym wyniki badań specjalistycznych, przeprowadzonych w okresie dwunastu miesięcy przed dniem stawienia się do kwalifikacji wojskowej.
  • aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy;
  • dokumenty potwierdzające poziom wykształcenia (świadectwo jej ukończenia) lub pobieranie nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

 

Ważne jest więc, aby podczas stawiennictwa przedstawić powiatowej komisji lekarskiej dokumentację medyczną, mogącą świadczyć o aktualnym stanie zdrowia i przebytych chorobach. Ułatwi to komisji poprawne diagnozowanie i wydanie właściwego orzeczenia o stopniu zdolności do czynnej służby wojskowej. Jeżeli Powiatowa Komisja Lekarska nie będzie w stanie określić stopnia zdolności do czynnej służby wojskowej w oparciu o własne badania oraz dokumentację medyczną, przewodniczący komisji może skierować daną osobę na badania specjalistyczne lub na obserwację szpitalną, których wyniki uwzględniane zostaną w procesie orzeczniczym. Zarówno badania lekarskie, przeprowadzane w trakcie kwalifikacji wojskowej, jak i  badania specjalistyczne  oraz poddanie się obserwacji szpitalnej jest obowiązkowe i bezpłatne. Osoby,  które mają orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez komisje ds. inwalidztwa powinny przedstawić zaświadczenie i historię choroby, co pozwoli ustalić schorzenie i odpowiadający temu paragraf, a w rezultacie orzec kategorię zdolności do służby wojskowej.

W wyniku badań lekarskich, prowadzonych podczas kwalifikacji wojskowej określana zostaje kategoria zdrowia danej osoby wskazująca zdolność, czasową niezdolność, niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju lub trwałą i całkowitą niezdolność do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz  w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny (kat. - A, B, D,  lub E). Powiatowe komisje lekarskie wydają orzeczenia, o zaliczeniu do jednej z omówionych wyżej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, w formie decyzji administracyjnych.

Warto pamiętać, że na osobę, która nie stawiła się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, Wójt lub Burmistrz z urzędu albo na wniosek przewodniczącego Powiatowej Komisji Lekarskiej lub Szefa Wojskowego Centrum Rekrutacji nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Zgodnie z prawem, niestawienie się do kwalifikacji wojskowej przed Wójtem lub Burmistrzem, właściwą komisją lekarską lub Szefem Wojskowego Centrum Rekrutacji w określonym terminie i miejscu, lub odmowa poddania się badaniom lekarskim albo nie przedstawienie dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlega grzywnie lub karze ograniczenia wolności.

 

do góry