26 Październik 2018

W dniach 15-20 października 2018 roku Liceum Ogólnokształcące Nr I im. mjra Henryka Sucharskiego w Kępnie było gospodarzem międzynarodowego spotkania projektowego programu Erasmus+. Uczestnikami konferencji byli przedstawiciele: Gymnasium Ulricianum (Niemcy) – koordynator projektu Gitta Kleen i Ute Steinmayer, Vollen Ungdomsskole (Norwegia) - Solveig Lundeberg, Sigrid Hjortdhal oraz Aud Kjaeret, Gymnazium Pribram (Czechy) - Hanka Stufkova i Lenka Pavelkova, Liceo Calasanzio (Włochy) - Simona Giannotti, Simona Chiarlone i Maria Antonietta Musante oraz XIII Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu - Małgorzata Wiater-Mohr i Beata Wers. Liceum reprezentowali: dyrektor Danuta Stefańska, Marek Froń i Paulina Pacyna-Dawid.

Na tę okazję uczniowie klas pierwszych, drugich i trzecich liceum przygotowali występ, w którym gości powitano akcentami charakterystycznymi dla ich państw. Koncert dla reprezentantów szkół partnerskich projektu Erasmus+ poprowadziła Julia Kozica. Dominik Antczak zagrał fragment Preludium Jana Sebastiana Bacha. Hubert Ceglarek zaśpiewał piosenkę ,,Fairytale”, którą Alexander Rybak - reprezentant Norwegii w 2009 roku wygrał konkurs piosenki Eurowizji oraz wielki hit czeskiej grupy Banjo Band „Jożin z Bażin”. Dominika Gruszka wykonała piosenkę Al Bano i Rominy Power ,,Felcita”. Ponadto Hubert Ceglarek, specjalnie dla gości z Wrocławia, zaśpiewał singiel ,,Małomiasteczkowy” Dawida Podsiadło. Występy zakończyła grupa taneczna w składzie: Laura Wróbel, Barbara Żywioł, Karolina Krzywiecka, Katarzyna Holka, Dominika Gruszka, Roksana Janus, Julia Winiecka, Julia Morek i Bartosz Wąsik wykonała układ do piosenki Boney M ,,Rasputin” oraz hitu Beyonce ,,7/11”. Nad przebiegiem występu oraz przygotowaniem uczniów czuwali nauczyciele: Edyta Rybczyńska oraz Marek Froń.

Ponadto podczas wizyty w liceum uczestnicy spotkania wzięli udział w lekcjach: matematyki (prowadzonych przez Aldonę Wdowiak i Lidię Kulik), języka polskiego (prowadzonej przez Beatę Kaźmierczak), historii (prowadzonej przez Renatę Jany), biologii (prowadzonej przez Marzenę Piastę) i wychowania fizycznego (prowadzonej przez Małgorzatę Falszewską). Zajęcia były punktem wyjścia do dyskusji na temat europejskich systemów oświaty. Na tematy związane z rożnymi typami szkolnictwa rozmawiano także podczas wizyty w Starostwie Powiatowym w Kępnie, które reprezentowali Wicestarosta Grażyna Jany i Naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Andrzej Jóźwik.

Koordynatorzy mieli również możliwość odwiedzin w Fabryce Mebli i Podłóg „Domel” w Kępnie, gdzie zapoznali się z podstawowymi informacjami na temat funkcjonowania zakładu i poznali jego specyfikę.

Ponadto nauczyciele programu Erasmus+ codziennie brali udział w zebraniach zespołu, podczas których ustalili szczegóły dotyczące nowego wniosku aplikacyjnego, dokonali ewaluacji dotychczasowych działań projektowych, a także zapoznali się z zarysem krótkoterminowej wymiany grup uczniów, która odbędzie się w 2019 roku we Włoszech.

Uczestnicy międzynarodowego spotkania projektowego mieli również okazję poznania bogactwa kulturowego Polski, zwiedzając m.in. Pałac Myśliwski w Antoninie, Panoramę Racławicką we Wrocławiu, Muzeum Narodowe oraz Stary Browar w Poznaniu.

Julia Kozica, Paulina Pacyna-Dawid