18 Luty 2019

Starosta Kępiński - Robert Kieruzal oraz wicestarosta Alicja Śniegocka wręczyli w imieniu Wojewody Wielkopolskiego - Zbigniewa Hoffmanna Medal ,,Pro Patria'' pani Marii Wychowaniec-Smyk. Uroczystość odbyła się w poniedziałek, 18 lutego w Starostwie Powiatowym w Kępnie.

Maria Wychowaniec-Smyk jest aktywnym członkiem Zarządu Okręgowego Związku Żołnierzy Batalionów Chłopskich w Krakowie. Z Batalionami Chłopskimi, związany był także jej mąż Dionizy. Oboje przez lata działali na rzecz byłych żołnierzy tej formacji i ich rodzin.

- To wyjątkowy zaszczyt móc wręczyć medal osobie, która tyle dobrego zrobiła dla naszej Ojczyzny - mówił starosta Robert Kieruzal. - Bez wątpienia osoby takie, jak pani Maria Wychowaniec-Smyk mogą być przykładem dla młodego pokolenia.

Medal „Pro Patria” został ustanowiony Zarządzeniem Kierownika Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych 1 września 2011 roku. Uhonorowane medalem „Pro Patria” mogą być osoby i instytucje „za szczególne zasługi w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej”.

Nadawany jest przez kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych na podstawie udokumentowanych wniosków naczelnych władz organizacji kombatanckich i ofiar represji, a także organów administracji rządowej i samorządowej szczebla wojewódzkiego i powiatowego oraz polskich placówek dyplomatycznych i attachatów wojskowych.