04 Marzec 2019

Powiatowe obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" odbyły się w piątek, 1 marca w Kępnie. W uroczystościach licznie uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i partii politycznych.

Obchody rozpoczęła msza święta w kościele pw. św. Marcina w Kępnie. Po niej, delegacje wraz z pocztami sztandarowymi udały się pod pomnik przy ulicy księdza Magnuszewskiego oraz pod tablicę pamiątkową przy ulicy Kościuszki, gdzie złożono kwiaty oraz zapalono znicze.

Główna część uroczystości odbyła się w auli Liceum Ogólnokształcącego Nr I w Kępnie. Tam młodzież i nauczyciele przygotowali okolicznościową akademię.

- W tym dniu chciałabym zwrócić się głównie do kępińskiej młodzieży - mówiła w swoim wystąpieniu wicestarosta Alicja Śniegocka. -  Jesteście pierwszym pokoleniem, które uczy się lub będzie się uczyć o Żołnierzach Wyklętych na lekcjach historii. Zależy mi na tym, abyście zechcieli skorzystać z tej możliwości. Dziś takie, akademie i spotkania jak to w auli LO przypominają nam o tym, że byli ludzie, którzy walczyli przelewając krew za wolną i niepodległą Ojczyznę.

Ostatnim akcentem piątkowych obchodów była bezpłatna projekcja filmu ,,Wyklęty'' w kępińskim kinie Sokolnia.