07 Wrzesień 2011

W dniu 06.09.2011r. odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w Kępnie. W posiedzeniu

oprócz stałych członków Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego udział wzięli Burmistrz Miasta i Gminy Kępno  Aniela Kempa, Wójt Gminy Baranów Bogumiła Lewandowska Siwek, a także Dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg Adam Bryłka i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego Andrzej Mikołajczyk. Obradom przewodniczył Starosta Kępiński Włodzimierz Mazurkiewicz.
Ostrzeżenie o anomalii pogodowej Powiat otrzymał o godz. 20.35, a główna fala huraganu nadeszła dużo wcześniej bo o godzinie  18.40. Reakcja Komendy Powiatowej Państwowej Straży i OSP była natychmiastowa. Wstępnie na podstawie informacji służb, Straży Pożarnej, wizytacji osobistych Powiatowego Nadzoru Budowlanego, pracowników Starostwa oraz Burmistrza Miasta i Gminy Kępno i Wójta Gminy Baranów sytuacja przedstawia się następująco: Na terenie

Miasta i Gminy Kępno uszkodzonych zostało 18 obiektów budowlanych w tym 4 domy mieszkalne w stopniu znacznym w miejscowości  Świba i Kierzno. Rodziny z tych obiektów znalazły schronienie u rodzin i znajomych. Wymagana jest

natychmiastowa pomoc finansowa i materiałowa przy odbudowie w/w obiektów. W Gminie Baranów  uszkodzonych zostało 40 obiektów, w tym 22 mieszkalne. 4 posesje uległy znacznym zniszczeniom. 1 osoba poszkodowana w akcji trafiła

do Szpitala. Zniszczeniu uległy obszary parków i lasów.  W pozostałych gminach Powiatu Kępińskiego uszkodzenia polegały na podtopieniach piwnic i posesji.

Starosta Kępiński zwrócił się do Wojewody Wielkopolskiego o pomoc poszkodowanym gminom. Starosta wystosował również  apel do Rejonowej Dyspozytorni Ruchu o naprawę sieci energetycznej dla potrzeb gospodarstw hodowlanych.

W trakcie akcji ratowniczej nastąpiły duże zakłócenia w łączności sieci komórkowej i liniowej. W związku z porą akcji nie działała również łączność radiowa urzędów gmin.

Dzięki reakcji firm „KUMA” i „Kwapisz”, które w godzinach nocnych udostępniły materiały budowlane udało się  zabezpieczyć obiekty przed deszczem.