05 Wrzesień 2018

Nowo wybudowany blok operacyjny przy SP ZOZ w Kępnie oddano uroczyście do użytku, we wtorek, 4 września. Całkowity koszt inwestycji to ponad 6,5 mln zł, z czego 85% stanowiła dotacja celowa z budżetu państwa.

Nowy blok ma trzy nowocześnie wyposażone sale operacyjne przeznaczone do wykonywania zabiegów w zakresie ginekologii i położnictwa, chirurgii ogólnej i chirurgii urazowo-ortopedycznej.

W uroczystości wzięli udział m.in. wiceminister inwestycji i rozwoju poseł Andżelika Możdżanowska, posłowie Tomasz Ławniczak i Jan Mosiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Damian Marciniak oraz Magdalena Koprak z Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Wyposażenie obiektu pochłonęło 2 mln zł. Jego zakup zwieńczył proces uruchomienia nowego bloku operacyjnego, którego praca ma rozpocząć się w drugiej połowie roku.  Warto dodać, że w 2017 roku przeprowadzone zostały wszelkie prace budowlane obejmujące zagospodarowanie I i II kondygnacji nowego skrzydła szpitalnego, bezpośrednio zlokalizowanego nad Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym.

- Kolumny, sufit podwieszany z systemem nawiewu, natomiast tutaj, ze względu na specyfikę zabiegów urazowo-ortopedycznych dodatkowo mamy ramię C, czyli aparat rentgenowski do śródoperacyjnego wykonywania zdjęć rentgenowskich. Jego druga część to monitor, na którym w trakcie zabiegu operatorzy oglądają obraz – mówił oprowadzając po nowym obiekcie gości, dyrektor SP ZOZ w Kępnie, Jakub Krawczyk. - I element bardzo istotny dla sali ortopedycznej – negatoskop, z którego głównie korzystają ortopedzi.

Blok operacyjny został także wyposażony w artroskop. To sprzęt nowej generacji, który pozwala na diagnostykę stawów kolanowych czy skokowych

- Tak po ludzku ujmując, jestem z tego dumny –  mówił w swoim wystąpieniu,  starosta Witold Jankowski. - Dumny z tego, że w tym dziele, o którym mówimy  spotkało się bardzo wielu ludzi dobrej woli.  Z tego miejsca bardzo serdecznie dziękuje posłom Prawa i Sprawiedliwości, którzy ogromnie nas wspierali od samego początku, kiedy zaszła potrzeba budowy tego bloku operacyjnego.  W sposób szczególny chciałbym podziękować pani poseł Andżelice Możdżanowskiej, która nas wspierała w tym dziele od samego początku. Inspirowała, dodawała ducha, aby sprostać temu zadaniu.

Minister Andżelika Możdżanowska przypomniała, że dobro pacjenta jest celem najwyższym. Gratulowała równocześnie staroście i jego urzędnikom profesjonalizmu, jeśli chodzi o opracowanie wniosków o środki zewnętrzne.