22 Wrzesień 2020
Na zdjęciu: Adam Staszczyk – Wójt Gminy Rychtal, Robert Kieruzal – Starosta Kępiński, Bogumiła Lewandowska–Siwek – Wójt Gminy Baranów, Grzegorz Hadzik – Wójt Gminy Trzcinica, Konrad Gęsiarz – Starosta Namysłowski, Bartłomiej Stawiarski – Burmistrz Namysłowa, Urszula Medyk – Wójt Gminy Domaszowice, Bogdan Zdyb – Wójt Gminy Wilków, Barbara Bednarz – Wójt Gminy Świerczów.
Na zdjęciu podczas spotkania: Adam Staszczyk – Wójt Gminy Rychtal, Robert Kieruzal – Starosta Kępiński, Bogumiła Lewandowska–Siwek – Wójt Gminy Baranów Grzegorz Hadzik – Wójt Gminy Trzcinica Konrad Gęsiarz – Starosta Namysłowski Bartłomiej Stawiarski – Burmistrz Namysłowa Urszula Medyk – Wójt Gminy Domaszowice Bogdan Zdyb – Wójt Gminy Wilków Barbara Bednarz – Wójt Gminy Świerczów

W poniedziałek 21 września w Urzędzie Gminy     w Rychtalu podpisano list  intencyjny wyrażający chęć współpracy w ramach „Partnerstwa na 307" oraz udział w projekcie pn. Pilotaż Centrum Wsparcia. Jednym z partnerów tej inicjatywy      jest Powiat Kępiński.

Zawiązane partnerstwo ma na celu wzmocnienie współpracy rozwojowej obszarów zagrożonych trwałą marginalizacją i małych miast powiatowych  z pogranicza województw wielkopolskiego oraz opolskiego, leżących w powiatach kępińskim                  i namysłowskim, poprzez integrację działań podmiotów publicznych – jednostek samorządu terytorialnego, ukierunkowanych nie terytorialnie, lecz funkcjonalnie na płaszczyźnie społecznej, gospodarczej i przestrzennej, które przenikają się wzajemnie. Do porozumienia przystąpili Powiat Kępiński reprezentowany przez starostę Roberta Kieruzala i wicestarostę Alicję Śniegocką oraz cztery gminy z obszaru powiatu kępińskiego tj. Miasto i Gmina Kępno, Gmina Baranów, Gmina Trzcinica oraz Gmina Rychtal. Po stronie województwa opolskiego partnerami inicjatywy są Powiat Namysłowski oraz cztery gminy cztery gminy z obszaru powiatu namysłowskiego tj. Miasto i Gmina Namysłów, Gmina Domaszowice, Gmina Świerczów i Gmina Wilków. Partnerzy zgodnie z zapisami listu intencyjnego zawiązali Radę Partnerską. Jej przewodniczącym został Adam Staszczyk – Wójt Gminy Rychtal.

Skąd zamysł

Z inicjatywy Wójta Gminy Rychtal, zlokalizowanej na terenie województwa wielkopolskiego (Powiat Kępiński), w bezpośrednim sąsiedztwie województwa opolskiego (Powiat Namysłowski), została zawiązana współpraca pomiędzy 9 jednostkami samorządu terytorialnego, które połączył jeden wspólny cel: zrównoważony rozwój obszarów zagrożonych marginalizacją, na obszarze funkcjonalnym miast powiatowych Kępno i Namysłów oraz próba przywrócenia rozwoju obszaru w oparciu o ciąg pieszo-rowerowy na śladzie byłej linii kolejowej nr 307.

„Partnerstwo na 307” zostało oparte na trwałych filarach historycznych, które ukształtowały powiązania funkcjonalne pomiędzy Powiatem Kępińskim a Namysłowskim, których bardzo charakterystycznym elementem było uruchomienie połączenia kolejowego (Linia Kolejowa nr 307) pomiędzy Kępnem a Namysłowem, na początku XX wieku. Na trasie znajdowały się stacje: Kępno Zachód, Mroczeń (Gmina Baranów), Laski-Smardze (Gmina Trzcinica), Trzcinica Wlkp. (Gmina Trzcinica), Buczek Wielki (Gmina Rychtal), Rychtal, Bukowa Śląska (Gmina Namysłów), Kamienna (Gmina Namysłów) i Namysłów. W związku z tym, że linia ta przecinała ówczesną granicę państwa polskiego i niemieckiego, jej przeszło stuletnia historia naznaczona jest ściśle historią pogranicza.