27 Luty 2019

W dniach 16 - 23 lutego 11 uczniów naszej szkoły wraz z 3 opiekunami Ewa Kowalczyk-Mikołowską, Martą Chrząstowską i Grzegorzem Mikołowskim wzięło udział w pierwszej projektowej mobilności w ramach partnerskiego projektu programu Erasmus + Akcja 2 pod nazwą   " We all live in a digital world". Jest to projekt trójstronnych, w którym biorą udział trzy państwa -  Polska - jako główny koordynator oraz Włochy i Hiszpania.

Pierwsze spotkanie młodzieży odbyło się w Toledo, w Hiszpanii w szkole IES EL Greco, gdzie udział w projekcie wzięła również grupa młodzieży z Włoch .

Celem wizyty było przedstawienie zrealizowanych dotychczas zadań oraz praca w grupach międzynarodowych podczas warsztatów dotyczących tematyki projektu. Uczniowie pracowali w 4 grupach na zajęciach dotyczących różnych środków masowego przekazu - prasy, TV, radio i Internetu.

Przeprowadzali również wywiady z mieszkańcami Toledo na temat przynależności do Unii Europejskiej.

Zajęcia odbywały się od 8.15 do 14.15.

W poniedziałek rozpoczęliśmy naszą wizytę od spotkania z dyrektorem szkoły oraz nauczycielami zaangażowanymi w realizację projektu. Juan Antonio bardzo serdecznie nas przywitał i opowiedział o szkole . Po spotkaniu uczniowie zaprezentowali prezentacje, nad którymi pracowali przed przyjazdem do Toledo. Dotyczyły one analizy środków masowego przekazu.

We wtorek i środę odbyły się warsztaty, na których uczniowie  w grupach międzynarodowych pracowali aktywnie i kreatywnie nad zaplanowanymi zadaniami. W czwartek pojechaliśmy na całodniową wycieczkę do Madrytu, gdzie zobaczyliśmy Pałac Królewski, Plaza Mayor, Puerta del Sol Targ San Miguel, fontannę Neptuna, na koniec zwiedziliśmy Muzeum Prado. Głównym punktem pobytu w Madrycie była wizyta w największym wydawnictwie hiszpańskim  ABC , w którym mogliśmy zobaczyć pracę dziennikarzy.  W piątek uczniowie zaprezentowali wypracowane wnioski z warsztatów,  po których nastąpiło podsumowanie całego tygodnia i spotkanie z dyrektorem. Wyraził on swoje zadowolenie z zaangażowania młodzieży  w pracę nad projektem i życzył nam dalszej owocnej współpracy.

Po południu realizowaliśmy program kulturalny  mający na celu zapoznanie się z głównymi atrakcjami  miasta. Zwiedziliśmy Ratusz Miejski, Stare Miasto, Katedrę Najświętszej Marii Panny, Synagogę Santa Maria la Blanco, Muzeum del Greco, Puerta de Bisagra. Ważnym punktem pobytu w Toledo były wizyty w lokalnym Radio i TV, w których mogliśmy podejrzeć pracę redaktorów i być świadkami nagrania audycji na żywo.

W piątek wieczorem uczniowie spotkali się na wspólnej kolacji, na której mogli skosztować typowej kuchni hiszpańskiej.

W sobotę w południe po raz ostatni razem spotkaliśmy się przed szkołą, gdzie czekał na nas autokar, aby zawieźć nas do Madrytu na lotnisko. Pożegnań i łez nie było końca. Tydzień spędzony w Toledo był niesamowitą okazją dla uczniów do sprawdzenia swoich umiejętności językowych, a także  do nawiązania nowych kontaktów, które przerodziły się w przyjaźnie.

Koordynator projektu, Ewa Kowalczyk-Miołowska