05 Sierpień 2020
Starosta Kępiński Robert Kieruzal podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
Wicestarosta Kępiński - Alicja Śniegocka podczas posiedzenia Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
W środę 5 sierpnia 2020 roku odbyło się posiedzenie Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Starosty Kępińskiego Roberta Kieruzala. Posiedzenie odbyło się w formie zdalnej – wideokonferencja.

W posiedzeniu Powiatowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego uczestniczyli: Wicestarosta Kępiński - Alicja Śniegocka, Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Wanda Lepka, Dyrektor ds. medycznych - Zbigniew Berą wraz z Marianem Olejniczakiem, Komendant Powiatowy Policji - Mirosław Józefiak oraz włodarze                         i przedstawiciele gmin wchodzących w skład powiatu.

Starosta rozpoczynając posiedzenie zwrócił się do Dyrektor PSSE w Kępnie o przedstawienie i charakterystykę aktualnej sytuacji epidemiologicznej z zwiazanej z COVID-19. Pani Wanda Lepka stwierdziła fakt, że doszło do drobnego spadku wyników dodatnich, powoli zaczynają osoby zdrowieć. Zachorowalność widać nie tylko u osób starszych, ale również pojedyncze przypadki ujawniły się u dzieci. Osoby, którym utrzymywał się dłuższy czas wynik dodatni udało się namówić na skorzystanie z izolatorium i przyniosło to zamierzone efekty. Dyrektor PSSE w Kępnie kładła nacisk na obostrzenia związane z pandemią, przede wszystkim o noszenie maseczek. Starosta apelował, by wielokrotnie przekazywać społeczeństwu, aby obserwować siebie i innych oraz chronić siebie dzięki noszeniu maseczek.

Komendant Powiatowy Policji w Kępnie oznajmił, że w sklepach będą zwiększone patrole policyjne w związku z przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa.

Dyrektor ds. medycznych SPZOZ poinformował, że nadal niektóre osoby przebywają w kwarantannie i izolatorium, jednak szpital pracuje              w normalnym trybie.

Dyrektor Sanepidu stwierdziła fakt, że nasz powiat plasuje się na 4 miejscu jeśli chodzi o zachorowalność w województwie wielkopolskim zaraz obok powiatu kaliskiego, tureckiego i ostrzeszowskiego. W związku z tym zaostrzenie obostrzeń może być możliwe. Jednak na ten moment          nie ma szczegółowych informacji czy tak się stanie.

Podsumowano również spotkanie z przedstawicielami POZ, uznano że było ono potrzebne w usprawnieniu działań szpitala oraz sanepidu,            na dzień dzisiejszy już widać znaczną poprawę.