15 Czerwiec 2018

Punktem wyjścia do dyskusji jest narastająca niekorzystna sytuacja finansowa SPZOZ w Kępnie oraz zmieniające się warunki obiektywne, w których działa placówka, mające bez wątpienia negatywny wpływ na kondycję finansową placówki.

- Działamy w określonych warunkach zewnętrznych - podkreślał w swoim wystąpieniu dyrektor SP ZP ZOZ w Kępnie, Jakub Krawczyk. - Skoro placówki medyczne w całym kraju borykają się chociażby z deficytem kadry medycznej, czy niektórymi rozwiązaniami dotyczącymi systemu ochrony zdrowia w Polsce, to nie inaczej jest w Kępnie.

Główną przyczyną narastającej straty finansowej jest wymóg realizacji Ustawy z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego pracowników wykonujących zawody medyczne zatrudnionych w podmiotach leczniczych.

-W kępińskim SPZOZ zdecydowano o proporcjonalnej podwyżce dla wszystkich pracowników etatowych, aby nie dyskryminować niemedycznych grup zawodowych - wyjaśniał dyrektor SP ZOZ w Kępnie. - Przy obligowaniu szpitali do wypełniania zapisów ustawy nie wskazano źródeł finansowania tych rozwiązań. W związku z tym, tylko w tym roku wzrost kosztów przeznaczonych na wynagrodzenia to kwota około 660 tys. zł. W roku 2019 będzie to już ok. 1,5 mln zł, a w latach 2020-21 ok. 3 mln zł.

Dodatkowo rosną oczekiwania finansowe zleceniobiorców kontraktowych - przede wszystkim kadry lekarskiej. Zauważalny w powiecie kępińskim, jak i w całym kraju deficyt kadry medycznej generuje niekorzystne zjawisko wymuszania na dyrekcjach szpitali wzrostu stawek godzinowych za pracę, ale również tzw. podkupywanie personelu.

- Sprawa jest stawiana wprost, albo spełnimy warunki finansowe, albo pracownik wypowiada umowę - mówi Jakub Krawczyk. To naprawdę trudna sytuacja, biorąc pod uwagę brak realnych środków na realizację oczekiwań płacowych.

Obecne rozwiązania systemowe sprawiają, że w perspektywie czasu należy spodziewać się, iż pozostałe grupy zawodowe również będą domagać się dodatkowych wynagrodzeń, chociażby takich, jak dodatki dla ratowników medycznych pracujących w zespołach wyjazdowych PRM.

Głównym źródłem przychodów szpitala są kontrakty z NFZ. Obecnie szpitale finansowane są w ramach płatności ryczałtowych, oznacza to, że niezależnie od ilości przyjmowanych pacjentów stawka ryczałtu jest stała. Za wykonanie większej, niż ryczałtowa kwoty SP ZOZ nie otrzymuje nadwykonań.

Jak wiemy szpital nie może odmówić udzielenia pomocy żadnemu z pacjentów, bez względu na wysokość ustalonego ryczałtu. W związku z powyższym również płatności w formie ryczałtu nie służą stabilności finansowej placówki.

- Wprowadziliśmy program naprawczy, który ma doprowadzić do uzyskania oszczędności w niektórych obszarach finansowania SP ZOZ. - podkreśla dyrektor SP ZOZ w Kępnie. - Pierwsze efekty są już widoczne, na inne musimy jeszcze poczekać. Robimy wszystko by zwiększyć wykonania świadczeń nielimitowanych, takich jak porody, noworodki, dializy. To dodatkowe wpływy dla naszej placówki. Widzimy już pierwsze pozytywne zmiany, chociażby dotyczące liczby dializowanych u nas pacjentów.

- Powiat Kępiński czyni bardzo duże starania, by szpital stawał się konkurencyjną placówką - przyznał starosta Witold Jankowski. - Zależy nam, by szpital był atrakcyjny przede wszystkim dla pacjentów, ale również potencjalnych pracowników. Ostatnie inwestycje, a było ich przecież sporo mają w tym pomóc. Powstało lądowisko dla śmigłowców ratunkowych z udziałem 85 % środków zewnętrznych. Na dzień dzisiejszy odnotowano 17 lądowań. Niebagatelne środki, a chcę podkreślić w lwiej części pozyskane z zewnątrz zainwestowano w rozbudowę i wyposażenie bloku operacyjnego. Wszystko to sprawia, że placówka staje się jedną z najatrakcyjniejszych w regionie i będzie mogła konkurować ze szpitalami, z sąsiednich powiatów. Zarząd, Rada Powiatu i SP ZOZ nie mają wpływu na to, co dzieje się w systemie ochrony zdrowia i na rynku pracy. Oczywiście rozmawiamy, sygnalizujemy i próbujemy wpłynąć na pewne decyzje i rozwiązania chociażby podczas Konwentu Starostów. Nie zawsze jednak się to udaje. Ochrona zdrowia i dobro pacjenta od początku były jednym z priorytetów działania tego Zarządu. Trzeba naprawdę dużo złej woli, by nie widzieć ile zrobiono i jak zmieniła się placówka w ostatnich 3 latach. To jednak nie koniec.

Szereg dalszych inwestycji zaplanowano w roku bieżącym (zestawienie poniżej). Zarząd Powiatu Kępińskiego przygotował montaż finansowy, który został zatwierdzony i przedyskutowany z Radą Powiatu. Wypracowane wspólnie rozwiązanie pozwoli na realizację inwestycji i wzrost, jakości świadczonych w kępińskim szpitalu usług.

I tak, SP ZOZ wyłoży kwotę 2 000 000 zł. Zaciągnie kredyt na sfinansowanie wydatków inwestycyjnych, a okres kredytowania będzie trwał 2 lata. Powiat zabezpieczy w WPF finansowanie SP ZOZ - inwestycje na poziomie 1 500 000 zł (2019 - 750 tys. zł, 2020 - 750 tys. zł), co pozwoli przeznaczyć środki własne SP ZOZ na spłatę kapitału. Łączny koszt SP ZOZ w spłacie kredytu wyniesie 600 000 zł, z czego spłata kapitału 500 000 zł oraz prowizje i odsetki od kredytu, które szacuje się na poziomie ok. 100 000 zł.

Kwota środków z budżetu powiatu - 1 390 000 zł. Powiat Kępiński czeka na rozstrzygnięcie złożonego wniosku o dofinansowanie wyposażenia bloku operacyjnego. W przypadku otrzymania dofinansowania w 2018 roku istnieje możliwość sfinansowania wymienionych zadań SP ZOZ w kwocie 1 390 000 zł

Wynika, więc z tego, że koszty inwestycji wraz z kosztami bankowymi wyniosą 3 490 000 zł, z czego Powiat Kępiński pokryje 2 890 000 zł (stanowi to aż 82,82%). SP ZOZ - 600 000 zł (17,19%).

Inwestycje (planowane) SP ZOZ w roku 2018

- zakup tomografu komputerowego - 1 800 000

- Ucyfrowienie 2 aparatów RTG oraz modernizacja pracowni RTG - 300 000

- Wyposażenie centralnej sterylizatorni - 900 000