10 Wrzesień 2018

Tradycyjny, barwny i kolorowy korowód rozpoczął tegoroczne Dożynki Powiatowo-Gminne, które odbyły się w sobotę, 8 września w Rychtalu. Gospodarzami uroczystości byli Starosta Kępiński – Witold Jankowski i Wójt Gminy Rychtal – Czesław Balcerzak.

Tegoroczne święto plonów rozpoczęła msza święta odprawiona na terenie przyległym do Hali Sportowej w Rychtalu, który był areną całego wydarzenia. Wzięli w niej udział mieszkańcy powiatu kępińskiego oraz licznie zaproszeni goście: parlamentarzyści, ich przedstawiciele, przedstawiciele instytucji, stowarzyszeń i organizacji społecznych.

Starosta Kępiński Witold Jankowski wraz z Wójtem Gminy Rychtal, Czesławem Balcerzakiem podziękowali rolnikom za trud, jaki włożyli oni w tegoroczne żniwa i zbiory. Odebrali także chleb wypieczony z tegorocznych zbiorów.

Dożynki to uroczystość dziękczynna. Zbieramy się tutaj wszyscy aby dziękować ludziom ale także Panu Bogu - mówił Starosta Kępiński, Witold Jankowski. - Ostatni okres żniwny ogarnął nas ogromną suszą. Życzymy Wam i waszym rodzinom dużo pracy ale również tego, aby ta praca przyniosła godny plon.

Wójt Gminy Rychtal cieszył się, że tegoroczne dożynki powiatowe odbywają się w Gminie Rychtal.

Po sześciu latach Gmina Rychtal jest organizatorem dożynek powiatowo-gminnych. Bardzo się cieszymy z tego. Wiele się zmieniło. Nie są to łatwe dożynki. Powinniśmy się wszyscy cieszyć, no bo to wielka radość, mamy zebrane zboże no ale ta susza wywarła znaczne piętno. Rolnicy naszej gminy ponieśli straty od 40 do 60% w uprawach zbóż. To jest wielka strata. Praca rolników zawsze obarczona jest jednak ryzykiem.

Z życzeniami dla rolników powiatu kępińskiego pospieszyli tego dnia parlamentarzyści i zaproszeni goście.

Wspaniale tego dnia zaprezentowali się też uczniowie szkoły Podstawowej w Drożkach i Rychtalu, którzy przygotowali program artystyczny. Po oficjalnych uroczystościach wszyscy zaproszeni zostali na dożynkowy poczęstunek. Na wieczór przygotowano występ discopolowego zespołu Power Play, który w Rychtalu zaśpiewał swoje największe przeboje, jak chociażby "Lubisz to lubisz" czy "Co ma być to będzie". Zespół ten przyciągnął pod scenę tłumy, które na koniec domagały się bisów. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.