22 Czerwiec 2022
Podczas wycieczki - Kopiec Kościuszki
Podczas wycieczki - Wawel
Dofinansowanie w ramach programu ,,Poznaj Polskę
Dofinansowanie w ramach programu ,,Poznaj Polskę"
Poznaj Polskę – wycieczka młodzieży Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie

W dniach 14-15 czerwca 2022 r., uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych Nr 1 w Kępnie uczestniczyli w wycieczce dofinansowanej przez rządowy program Ministra Edukacji i Nauki pn. „Poznaj Polskę”. Technikum Nr 1 otrzymało dofinansowanie z budżetu państwa w wysokości 10 000 złotych. Całkowity koszt wycieczki wyniósł 19 450 złotych, z czego 2 500 zł to dofinansowanie organu prowadzącego tzn. Powiatu Kępińskiego. Pozostała kwota pochodziła z wpłat uczniów. W wycieczce wzięli udział uczniowie z klas III TI, III GTR i IITAO, ITEM. Opiekę nad młodzieżą sprawowali nauczyciele Małgorzata Tomiczek, Agnieszka Trawińska oraz Radosław Słowiński.

W ramach programu wycieczki uczniowie odwiedzili były obóz koncentracyjny i zagłady Auschwitz I oraz Auschwitz II-Birkenau, gdzie mogli poznać jego bardzo smutną i straszną historię oraz zobaczyć ekspozycje muzealne, a także zwiedzić baraki więźniów, krematorium oraz ruiny komór gazowych wysadzonych w powietrze przez hitlerowców. Była to bardzo refleksyjna i przejmująca podróż w czasie w towarzystwie przewodnika, który bardzo ciekawie przybliżył wszystkim historie więźniów.

W drugim dniu wycieczki uczniowie mieli możliwość zobaczyć wiele miejsc w Krakowie i również dzięki ciekawej relacji przewodniczki, poznać życie Tadeusza Kościuszki zwiedzając jego muzeum i Kopiec, a także po udaniu się do centrum Starego Miasta, zwiedzić Zamek Królewski na Wawelu wraz z Kryptami Wieszczów i Królów Polski, wspiąć się na wierzę Dzwonu Zygmunta i zakończyć dzień chłonąc atmosferę Rynku oraz przechodząc Drogą Królewską do Bramy Floriańskiej.

Wszyscy wrócili bardzo zadowoleni i pełni nadziei na kolejne wspólne wycieczki.