23 Maj 2018

Władze Powiatu Kępińskiego na czele ze starostą Witoldem Jankowskim wzięły udział w uroczystym otwarciu, w środę 23 maja pierwszej część obwodnicy Kępna, które obecnością zaszczycił m.in. premier Mateusz Morawiecki, przedstawiciele rządu oraz parlamentarzyści.

Premier w swoim wystąpieniu zaznaczył, że trzeba „spiąć Polskę siecią różnych dróg dojazdowych, lokalnych”.

– Za często nasi poprzednicy patrzyli tylko na łączenie głównych arterii komunikacyjnych, na łączenie wielkich miast – mówił Morawiecki.

Podkreślił też, że pierwszy etap kępińskiej obwodnicy otwarto na trzy miesiące przed czasem.

– Nasza filozofia rozwoju, rozwoju gospodarczego, ale rozwoju dla społeczeństwa (...) jest taka, że Polska musi się rozwijać równomiernie, Polska jest jedna i Polska musi być dostępna zarówno dla mieszkańców mniejszych miast, mieszkańców wsi, jak również dla mieszkańców wielkich miast – dodał szef rządu.

– To, na co położymy największy nacisk w najbliższym roku, dwóch, a jak nam zaufacie państwo, to również w kolejnych latach, to też drogi lokalne, węzły komunikacyjne, obwodnice takie, jak ta Kępna – zadeklarował szef rządu.

„Drogi nie powinny prowadzić tylko do Warszawy”

Podczas swojego wystąpienia szef rządu nawiązał do powiedzenia mówiącego, że wszystkie drogi prowadzą do Rzymu. – Nie chciałbym, żeby wszystkie drogi prowadziły tylko do Warszawy. Chciałbym, żeby te drogi były gęstą siecią, te drogi lokalne powiatowe, gminne rozlokowane po całej Polsce – mówił.

Premier podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tej inwestycji, która – jak mówił – pokazuje jak ważne są inwestycje w obwodnice, drogi dojazdowe, lokalne, gminne i węzły komunikacyjne.

Mateusz Morawiecki wyraził też zadowolenie, że rząd ma możliwość „wsparcia działań społecznych”. – Działań ważnych dla społeczności lokalnej – dodał.

Obwodnica Kępna

Wykonawcą inwestycji jest Budimex. W ramach zadania przebudowano drogę powiatową. Wykonawca zbudował wiadukt drogowy nad drogą ekspresową, przejście dla zwierząt nad drogą ekspresową oraz wiadukt kolejowy nad linią kolejową Kluczbork-Poznań.

Pierwszy etap obwodnicy Kępna to tzw. odcinek północny. Kontrakt na jego realizację został zawarty w październiku 2015 roku. Koszt inwestycji to ponad 66 mln zł. Kolejnym etapem będzie drugi, południowy odcinek obwodnicy. Najkorzystniejszą ofertę na kwotę 122 mln zł złożyło Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor. Inwestycja realizowana jest w trybie zaprojektuj i wybuduj. Budowa drugiego odcinka liczącego 7 km rozpocznie się jesienią.

Drugi etap powstanie między węzłem Kępno Krążkowy a istniejącą drogą ekspresową S11.  (źródło: www.tvp.info)

Wiceminister Inwestycji i Rozwoju, Andżelika Możdżanowska podkreślała, że budowa pierwszego etapu obwodnicy Kępna zakończyła się o kilka miesięcy wcześniej, niż pierwotnie planowano. - To jest zasługa wszystkich wykonawców i osób koordynujących prace - dodała wiceminister. Przy okazji oddania pierwszego odcinka obwodnicy uruchomiony zostanie węzeł z drogą S8. - Przez kilka lat był to martwy węzeł, niewykorzystywany. Teraz, wraz z otwarciem pierwszego odcinka obwodnicy, również połączenie z drogą S8 będzie otwarte.

Dodajmy, że starosta Witold Jankowski przekazał premierowi Morawieckiemu wydawnictwa Powiatu Kępińskiego poświęcone Żołnierzom Wyklętym, co wzbudziło jego duże zainteresowanie.