31 Sierpień 2020
Starosta Robert Kieruzal oraz Wicestarosta Alicja Śniegocka przy grobie śp. Henryka Tyszkiewicza działacza katolickiego
Grób śp. Henryka Tyszkiewicza działacza katolickiego
Starosta Robert Kieruzal oraz Wicestarosta Alicja Śniegocka przy grobieśp. Henryk Müller członka „Solidarności” aktywnego działacza podziemnych struktur Solidarności Walczącej
Starosta Robert Kieruzal oraz Wicestarosta Alicja Śniegocka przy grobie śp. Henryka Müllera członka „Solidarności” aktywnego działacza podziemnych struktur Solidarności Walczącej
Grób śp. Henryka Müllera członka „Solidarności” aktywnego działacza podziemnych struktur Solidarności Walczącej
Grób śp. Józefa Majaka ps.
Starosta Robert Kieruzal oraz Wicestarosta Alicja Śniegocka przy grobie śp. Józefa Majaka ps. "Andrzej" żołnierz Armii Krajowej, doradca "Solidarności"
Grób śp. Józefa Majaka ps.
Grób śp. Józefa Majaka ps. "Andrzej" żołnierz Armii Krajowej, doradca "Solidarności"
W poniedziałek 31 sierpnia w 40. rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych starosta Robert Kieruzal wspólnie z wicestarostą Alicją Śniegocką uczcili pamięć po zmarłych mieszkańcach Kępna, którym bliskie sercu były idee wolności i solidarności.

Na kępińskim cmentarzu włodarze powiatu złożyli kwiaty na grobach tych, którzy tworzyli podwaliny idei solidarności w naszym regionie. To m.in. śp. Henryk Müller członek „Solidarności” aktywny działacz podziemnych struktur Solidarności Walczącej, śp. Henryk Tyszkiewicz działacz katolicki, śp. Józefa Majak ps. „Andrzej” żołnierz Armii Krajowej, doradca „Solidarności”.

31 sierpnia to jeden z najważniejszych dni w powojennej historii Polski, który przybliżał nas do odrzucenia narzuconego siłą reżimu komunistycznego.

Po podpisaniu Porozumień Gdańskich już na początku września delegaci z kępińskich największych zakładów pracy udali się do Wrocławia, aby tam uzyskać informacje jak zakładać tworzący się nowy Niezależny Samorządny Związek Zawodowy „Solidarność”. Już na początku września powstały w kilku zakładach pracy Komisje Zakładowe m.in. w: PKS, PKP, Ponar Remo, Montochemie, Jarocińskiej Fabryce Mebli, Tartaku, Zakładach Drobiarskich, PGR Mianowice, Spółdzielni Pracy, Szpitalu czy oświacie. Przypomnieć tu trzeba, że we wszystkich kępińskich przedsiębiorstwach do „Solidarności” zapisało się 80% załogi, a w niektórych to wskaźnik jeszcze większy. Był to czas tworzenia związku. Już w październiku 1980 r. na pierwszym walnym zebraniu delegatów z kępińskich zakładów pracy powołana została Międzyzakładowa Komisja Porozumiewawcza „Solidarności”, która docelowo miała swoją siedzibę przy Rynku nr 2.