30 Wrzesień 2021
 Starosta Kępiński Robert Kieruzal, Wicestarosta Kępiński Alicja Śniegocka, Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, Dyrektor PCPR w Kępnie Zuzanna Puchalska, Zastępca Głównego Księgowego Anna Peter, partnerazy projektu:MEDRA Kasprzak – Smardz i Wspólnicy sp.j. Kępno i Fundacja AKME Poznań
W czwartek 30 września w Starostwie Powiatowym w Kępnie podpisana została umowa na dofinansowanie projektu „Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży w Powiecie Kępińskim i Ostrzeszowskim”. Liderem projektu jest Powiat Kępiński w imieniu, którego działania realizować będzie Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie. Partnerami projektu są: MEDRA Kasprzak – Smardz i Wspólnicy sp.j. Kępno i Fundacja AKME Poznań.
Stosowną umowę w tym zakresie parafowali ze strony Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego Krzysztof Grabowski, ze strony Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kępnie Zuzanna Puchalska.
Całkowita wartość projektu to 4.139.898,02 złotych, przyznane dofinansowanie w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego stanowi kwotę 3.725.908,21 złotych.
Opracowanie projektu podyktowane było faktem, że na terenie powiatu kępińskiego jak i w sąsiednich powiatach nie ma dostępu do specjalistów dziecięcych, w tym: psychiatry dziecięcego i neurologa dziecięcego. Rodzice z dziećmi muszą jeździć na konsultacje do Wrocławia, Kalisza bądź Ostrowa Wielkopolskiego. Dodatkowo jeszcze w dobie pandemii istnieje większe zagrożenie występowaniem zaburzeń psychicznych u dzieci i młodzieży, w tym: depresji czy myśli samobójczych.
Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego (ŚCZP) powstanie z myślą o najmłodszych mieszkańcach powiatu kępińskiego i ostrzeszowskiego, którzy potrzebują opieki psychiatryczno-psychologicznej. Celem głównym ŚCZP będzie zapewnienie dzieciom i młodzieży z powiatów kępińskiego i ostrzeszowskiego kompleksowego leczenia i profesjonalnego wsparcia na każdym etapie procesu zdrowienia. ŚCZP pomagać będzie dzieciom i młodzieży borykającym się z różnymi problemami psychicznymi.
W ramach bezpłatnego wsparcia ŚCZP oferować będzie:
  • USŁUGI Z ZKARESU PROFILAKTYKI ZABURZEŃ PSYCHICZNYCH:
Zespół będzie realizował profilaktykę uniwersalną czyli skierowaną do wszystkich osób w tym: dzieci, młodzieży, rodziców/opiekunów prawnych oraz wychowawców. Organizowana będzie do określonych grup odbiorców- są to: uczniowie szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych , rodziców tych uczniów. Celem szkoleń edukacyjno – profilaktycznych będzie:
- promocja zdrowia psychicznego,
- kształtowanie nawyku dbałości o zdrowie własne i innych ludzi,
- umiejętność tworzenia środowiska sprzyjającemu zdrowiu psychicznemu,
- wzmocnienie wiedzy uczestników o zaburzeniach psychicznych dzieci i młodzieży,
  • USŁUGI Z ZAKRESU ZDROWIA PSYCHICZNEGO
  1.  wizyty diagnostyczne (diagnoza psychologiczna i psychiatryczna),
  2.  konsultacje psychologiczne z psychologiem,
  3.  konsultacje psychiatryczne z lekarzem psychiatrą dzieci i młodzieży,
  4.  konsultacje neurologiczne z lekarzem neurologiem dziecięcym
  5.  terapię neurologopedyczną,
  6.  psychoterapię indywidualną (poznawczo-behawioralną, integracyjną, psychodynamiczną),
  7.  psychoterapię systemową (terapia rodzin),
  8.  psychoterapię grupową,
  9.  grupy wsparcia,
  10.  treningi /warsztaty terapeutyczne dla dzieci i młodzieży.
  • PRACĘ ŚRODOWISKOWĄ – WSPARCIE SPOŁECZNE
Pracować będziemy z naszymi uczestnikami w ich naturalnym środowisku, oferujemy wizyty domowe Współpracować będziemy z innymi podmiotami i organizacjami ochrony zdrowia psychicznego (OPS, asystenci rodziny, kuratorzy, Sąd Rodzinny, Poradnie Psychologiczno – Pedagogiczne, szkoły i in.).
ŚCZP będzie miało swoją siedzibę w Kępnie. W Ostrzeszowie powstanie filia ŚCZP prowadząca m.in.
a) oddział dzienny;
  1. wsparcie rodziny, opiekunów, nauczycieli i innych ważnych dla dziecka osób;
  2. terapie grupowe, warsztaty umiejętności społecznych oraz zajęcia socjoterapeutyczne.
Celem projektu jest deinstytucjonalizacja usług społeczno - zdrowotnych, i objęcie kompleksowym wsparciem 230 osób z zaburzeniami psychicznym wraz 80 osobami z ich otoczenia.
Projekt będzie realizowany w terminie od 01. 09. 2021 roku do 30.06.2023 roku.
Zatrudnieni zostaną specjaliści, w tym psychiatra dziecięcy, neurolog dziecięcy, psycholog kliniczny oraz inni specjaliści – terapeuci pracujący z dzieckiem i rodzicami.