04 Luty 2019

1 lutego w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie odbyła się VI  edycja Powiatowego Konkursu „Sprawni w przyszłym zawodzie”. Konkurs ostatni raz skierowany był dla uczniów kończących gimnazja.

Inicjatorem oraz organizatorem konkursu od 2013 r. jest  Zespół  Szkół  Ponadgimnazjalnych  Nr 2 w Kępnie, ul. Przemysłowa 10c, pod patronatem Starostwa Powiatowego w Kępnie, głównego fundatora nagród.

Podstawowym celem konkursu jest rozwój i kształtowanie myślenia technicznego oraz popularyzacja posługiwania się nowoczesnymi pomocami dydaktycznymi wśród uczniów na różnych etapach edukacyjnych oraz przygotowanie młodzieży do przemyślanego wyboru przyszłego zawodu. Konkurs polegał na wykonywaniu zadań sprawnościowych oraz rozwiązywaniu  testów przygotowanych przez nauczycieli uczących przedmiotów zawodowych i pod ich opieką, z zakresu wiedzy obejmującej podstawę programową na poziomie gimnazjalnym. Konkurs był przeprowadzany w różnych pracowniach technicznych Centrum Kształcenia Ustawicznego działającym przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie, a konkurencje odbywały się w parach, zależnie od zainteresowań uczniów.

W konkursie wzięli udział uczniowie  10 Szkół Podstawowych z oddziałami gimnazjalnymi powiatu kępińskiego. Czteroosobowa drużyna reprezentująca daną szkołę pracowała  w grupach dwuosobowych. Uczniowie w zależności od zainteresowań wykonywali zadania w wybranych grupach pracowni pod nadzorem nauczyciela. Pierwsza grupa pracowni (dla dziewcząt): agrobiznes, gastronomia i cukiernictwo, fryzjerstwo, sprzedaż i handel, logistyka. Druga grupa pracowni (dla chłopców): budownictwo i projektowanie, elektrotechnika, technologia drzewna i tapicerska, rolnictwo i biologia, mechanika pojazdowa i ślusarstwo.

Jury Konkursu obradowało w następującym składzie:

- Dyrektor mgr inż. Andrzej Kowalczyk,

- Przewodniczący  Zespołu  Nauczycieli  Przedmiotów Zawodowych, koordynator konkursu mgr inż.   Maciej Wieczorek,

- Przewodnicząca  Samorządu Uczniowskiego ZSP Nr 2 Joanna Jóźwiakowska.

Kategoria szkoły:

I miejsce  Gimnazjum w  Rychtalu

II  miejsce  Gimnazjum w  Laskach

III  miejsce  Gimnazjum Nr 2 w  Kępnie

Najlepsi  zawodnicy:

spośród  dziewcząt: Aleksandra Kalis, Wiktoria Klajn

spośród  chłopców:  Bartosz Fedorowicz, Nikodem Kusiński

Nagrody dla zwycięzców oraz  upominki  dla  wszystkich  uczestników wręczyli: wicestarosta Powiatu Kępińskiego  Alicja Śniegocka, naczelnik Wydziału Edukacji i Sportu Andrzej Jóźwik oraz dyrektor ZSP Nr 2 w Kępnie Andrzej Kowalczyk.