do góry
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
02 Kwiecień 2021
kategoria:
Aktualności
 Punkt Szczepień przeciwko COVID-19
W związku z zapowiadaną przez rząd zwiększoną dostawą szczepionek, rząd zlecił samorządom powiatowym  utworzenie Punktów Szczepień Masowych. Punkty takie mają być tworzone przez powiaty oraz miasta na prawach powiatu. Przygotowania do utworzenia tego typu punktu ruszyły również w Starostwie Powiatowym w Kępnie.

Jak informuje starosta Robert Kieruzal - docelowo w każdym powiecie lub mieście na prawach powiatu powinny być co najmniej dwa duże punkty szczepień. Jeden to Punkt Szczepień Populacyjnych prowadzony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, najlepiej szpital. Drugi to Punkt Szczepień Masowych organizowany od podstaw i prowadzony przez samorząd we współpracy z wybranym podmiotem wykonującym działalność leczniczą. Taki punkt nie musi znajdować się na terenie szpitala, dopuszczalne jest zorganizowanie go w domu kultury, hali sportowej, namiocie oraz jako punktu drive-thru.

Zadaniem samorządu powiatowego tworzącego Punkt Szczepień Masowych, poza wyborem i organizacją miejsca wraz z przygotowaniem odpowiedniej infrastruktury, jest skompletowanie kadry medycznej, zapewnienie odpowiedniego wyposażenia zgłoszenie punktu do wojewody, który przekaże Narodowemu Funduszowi Zdrowia listę takich punktów do weryfikacji oraz zarządzanie procesem szczepień. Wszystko to powinno odbywać się we współpracy z odpowiednim podmiotem wykonującym działalność leczniczą. Zaangażowany w tworzenie takich punktów podmiot wykonujący działalność leczniczą odpowiedzialny będzie natomiast za zamawianie potrzebnych dawek szczepień oraz pomoc w odbiorze i przechowywaniu szczepionek, pomoc w zapisywaniu pacjentów i wypełnianiu e-kart szczepień oraz rozliczenie wykonanych szczepień z Narodowym Funduszem Zdrowia.

Szczepienia w nowych punktach będą prowadzone przez zespoły szczepiące. W każdym zespole musi znaleźć się osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy (lekarz, ratownik medyczny lub pielęgniarka), poza tym wskazane jest, aby ktoś inny zajmował się kwalifikacją do szczepień, w zespole może znaleźć się także osoba administrująca procesem szczepień. Jeden zespół powinien być w stanie wykonać min. 100 szczepień dziennie. W każdym punkcie mają pracować co najmniej dwa zespoły szczepiące.

W najbliższych dniach będziemy starali się na bieżąco przekazywać Państwu dalsze informacje związane z tworzeniem na terenie naszego powiatu Punktu Szczepień Masowych. Przedstawimy szczegółowe informacje nt. lokalizacji punktu szczepień oraz warunki prowadzenia  szczepień – podsumowuje starosta Robert Kieruzal.

Klawisze Dostępności

Przejdź do menu głównego:
Alt i 0
Przejdź do treści strony:
Alt i 1
Mapa Witryny:
Alt i 2
Wersja kontrastowa:
Alt i 4
Wyszukiwarka:
prawy Alt i W

Zamiast klawisza Alt możesz użyć H