14 Styczeń 2020

W poniedziałek 13 stycznia br. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda uczestniczył w obchodach 100-lecia powrotu Ziemi Rychtalskiej do Polski. W swoim wystąpieniu wspomniał starania Seweryna Szulca oraz tych, którzy tworzyli miejscowe władze o przyłączenie tych ziem do Polski.

Niech postać Seweryna Szulca i tych, którzy wtedy z nim współdziałali będzie takim symbolem wielu Polaków, którzy wtedy o Polskę się starali, nie zawsze im się udało. Ale byli wśród nich tacy, którzy bez broni w ręku zwyciężyli – zaznaczył Andrzej Duda.

To bardzo szczególna uroczystość w bardzo szczególnym miejscu. Rzeczywiście te sto lat temu ta ziemia, a ściślej mówiąc, ludzie, którzy na tej ziemi mieszkali z dziada pradziada, zmagali się nie tyle o polskość, co zmagali się o Polskę. Chcieli, żeby Polska, której nie było tutaj przez stulecia, a która przetrwała w ich rodzinach, w ich sercach, w której tradycji żyli od pokoleń, wreszcie tutaj wróciła. Znalazła się tutaj, choć nikt nie pamiętał, kiedy tutaj ostatni raz była. Ale oni czuli się Polakami, mieli swoją tradycję polską i uważali tę ziemię za ziemię polską i ziemię, na której mieszkają oni, czyli Polacy – kontynuował dalej prezydent.

Upamiętniając wydarzenia z przed stu lat na placu przed kościołem pw. św. Jana Nepomucena w Drożkach umieszczono Kapsułę Czasu, w której zamieszczono przesłanie do pokoleń, podpisane przez prezydenta Andrzeja Dudę, zdjęcie z wizyty prezydenta Stanisława Wojciechowskiego       w Drożkach oraz pamiątkowy medal z okazji 100-lecia powrotu Ziemi Rychtalskiej do Polski.

W tej szczególnej uroczystości licznie udział wzięli mieszkańcy Drożek.

Powiat Kępiński reprezentowali członkowie zarządu: starosta – Robert Kieruzal, wicestarosta – Alicja Śniegocka, Renata Ciemny,                      Marek Potarzycki oraz Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka.