• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
06 Maj 2019
kategoria:
Aktualności

Dokładnie rok temu – 25 kwietnia 2018 roku Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie uczestniczyła w akcji zbierania nieznanych dotąd pamiątek po Powstaniu Wielkopolskim. W ubiegłym roku obchodziliśmy bowiem setną rocznicę powstania i była to znakomita a może i ostatnia okazja, aby wydobyć z albumów rodzinnych, szuflad i szaf - wszelkie pamiątki dotyczące powstania, jego genezy, przebiegu, uczestników i następstw. Aby zachęcić Wielkopolan do tego zadania Miasto Poznań wspólnie z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego ogłosiły wielką akcję społeczną gromadzenia do tej pory nieudostępnianych publicznie pamiątek powstańczych: zdjęć, negatywów, listów, druków ulotnych, legitymacji, szkiców, rysunków, planów, pocztówek, map, przedmiotów codziennego użytku czy elementów wyposażenia wojskowego. Akcję przeprowadzono w 12 wielkopolskich miastach: Chodzieży, Gnieźnie, Jarocinie, Kępnie, Kościanie, Lesznie, Nowym Tomyślu, Obornikach, Ostrowie Wlkp, Poznaniu, Wągrowcu i Zbąszyniu. Wszystkie wówczas przyniesione materiały, po ich zdigitalizowaniu, zostały oddane właścicielom. Najcenniejsze i najbardziej wartościowe obiekty zostały nagrodzone i opracowane. Z tych właśnie najciekawszych pamiątek powstała wystawa pt.: „Powstanie Wielkopolskie”, która w grudniu 2018 roku została pokazana na ulicach Poznania a obecnie jest prezentowana w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Kępnie. 2 maja 2019 roku odbyło się uroczyste otwarcie wystawy przez Dyrektora Powiatowej Biblioteki Publicznej w Kępnie Wiesława Walasa. Na spotkanie przybyli również przedstawiciele rodzin powstańców wielkopolskich, którzy otrzymali okolicznościowe katalogi wystawy.

Imprezę uświetnił występ Chóru Uniwersytetu Trzeciego Wieku Powiatu Kępińskiego pod kierunkiem Jacka Klyty, w wykonaniu którego usłyszeliśmy kilka pieśni patriotycznych związanych z Powstaniem Wielkopolskim. Prelekcję nt. Powstania Wielkopolskiego wygłosił historyk sztuki Henryk Bajor.

Wystawę można oglądać w PBP w Kępnie przez najbliższe trzy tygodnie. Wszystkie pamiątki, które zostały zdigitalizowane podczas „Akcji: Powstanie Wielkopolskie” zostały także umieszczone w formie wirtualnej kolekcji na stronie Wirtualnego Muzeum Historii Poznania: cyryl.poznan.pl

http://cyryl.poznan.pl/grupa-kolekcji/934/akcja-powstanie

do góry