31 Sierpień 2020
Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka podczas XXII Sesji Rady Powiatu Kępińśkiego
Starosta Robert Kieruzal podczas XXII Sesji Rady Powiatu Kępińśkiego
Wicestarosta Alicja Śniegocka podczas XXII Sesji Rady Powiatu Kępińśkiego

W poniedziałek 31 sierpnia odbyła się XXII Sesja Rady Powiatu Kępińskiego. Była to już czwarta z rzędu sesja  przeprowadzona w sposób zdalny. Sytuacja epidemiologiczna w naszym regionie ponownie wymusiła tego typu rozwiązanie w pracy Rady Powiatu Kępińskiego.

Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka przedstawiając radnym proponowany przebieg sesji. Z porządku obrad na wniosek Starosty Kępińskiego wycofane zostały dwie uchwały tj. uchwała w sprawie przyjęcia Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży, będącej uczniami szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Kępiński oraz uchwała w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy w ramach „Programu wspierania edukacji uzdolnionej młodzieży, będącej uczniami szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Kępiński”, form i zakresu tej pomocy, w tym stypendiów dla uzdolnionych uczniów oraz trybu postępowania w tych sprawach. Zaproponowaną zmiane w porządku obrad radni przyjeli jednogłośnie. Procedowanie wyżej wymienionych uchwał odroczono do kolejnej sesji.

Następnie starosta Robert Kieruzal odniósł się do pytań kierowanych ze strony radnych a dotyczących działalności powiatu w okresie międzysesyjnym przedstawionych w Sprawozdaniu Przewodniczącego Zarządu.

Pierwsze z procedowanych w trakcie sesji uchwał dotyczyły zmian w budżecie powiatu na rok 2020 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kępińskiego. Do budżetu wprowadzono m.in. środki w związku z przystąpieniem przez Powiat Kępiński do projektu „Domy Pomocy Społecznej bezpieczne w Wielkopolsce” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Działania 2.8 Rozwój usług społecznych świadczonych w środowisku lokalnym Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Przyznane dofinansowanie to 328 806,00 złotych. Ponadto do budżetu wprowadzono środki pozyskane na realizację zadania „Przegląd Zespołów Śpiewaczych Południowej Wielkopolski” w kwocie 14 914,00 złotych.

Po stronie wydatków ujęto m.in. zwiększenie wydatków Powiatowego Zarządu Dróg w Kępnie o kwotę 100 000,00 złotych na wykonanie usług na drogach powiatowych.

Do Wieloletniej Prognozy Finansowej w związku z planowanym naborem wniosków w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych wprowadzono zadanie inwestycyjne pn. „Rozbudowa istniejącego Oddziału Leczniczo-Rehabilitacyjnego w Grębaninie o nowy budynek wraz z łącznikiem oraz przebudowa istniejącego budynku”.  Obecnie opracowywana jest dokumentacja projektowo-techniczna dla tego zadania. Na lata 2021-2022 zaplanowano prace budowalne.

W trakcie sesji radni podjęli także uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej Powiatowi Przemyskiemu w kwocie 15 000,00 złotych na remont dróg, które zostały zniszczone podczas czerwcowych nawałnic.

Radni podjęli również uchwałę w sprawie zmiany uchwały Nr XIX/114/2020 Rady Powiatu Kępińskiego z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia rodzaju zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypadające według algorytmu w 2020 roku dla Powiatu Kępińskiego na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W trakcie sesji radni zapoznali się także z informacją z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Kępnie za 2019 rok oraz rocznym sprawozdaniem z działań podejmowanych przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie.