26 Listopad 2020
Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka
Starosta Kępiński Robert Kieruzal
Wicestarosta Kępiński Alicja Śniegocka

W czwartek 26 listopada odbyła się XXV Sesja Rady Powiatu Kępińskiego. Była to już siódma z rzędu sesja przeprowadzona w sposób zdalny. Sytuacja epidemiologiczna ponownie wymusiła tego typu rozwiązanie w pracy Rady Powiatu Kępińskiego.

Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka przedstawiając radnym proponowany przebieg sesji, który radni przyjęli jednogłośnie.

Kolejny z punktów obrad dotyczył przyjęcia protokołu z poprzedniej sesji.

Następnie starosta Robert Kieruzal odniósł się do pytań kierowanych ze strony radnych a dotyczących działalności powiatu w okresie międzysesyjnym przedstawionych w Sprawozdaniu Przewodniczącego Zarządu.

Pierwsze z procedowanych w trakcie sesji uchwał dotyczyły zmian w budżecie powiatu na rok 2020 oraz w Wieloletniej Prognozie Finansowej Powiatu Kępińskiego. Po stronie dochodów włączono m.in. środki przekazane przez Wojewodę Wielkopolskiego w 400 000 złotych z przeznaczeniem na realizację zadania pn. „Zakup ambulansu sanitarnego przez Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kępnie z przeznaczeniem do wykorzystania przez specjalistyczny zespół ratownictwa medycznego”. Do budżetu włączono również kolejna dotację Wojewody Wielkopolskiego w kwocie 31.027,08 zł, z przeznaczeniem na dofinansowanie bieżącej działalności DPS Rzetnia.

Kolejna z uchwał dotyczyła ustalenia wysokości opłat i kosztów związanych z usunięciem i przechowaniem pojazdów w roku 2021. Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym usuwanie pojazdów oraz prowadzenie parkingu strzeżonego dla pojazdów usuniętych w przypadkach określonych w w/w ustawie należy do zadań własnych powiatu. Starosta realizuje te zadania przy pomocy powiatowych jednostek organizacyjnych lub powierza ich wykonanie zgodnie z przepisami o zamówieniach publicznych na okres nie dłuższy niż 3 lata. Wysokość opłat za usunięcie pojazdu z drogi oraz parkowanie na parkingu strzeżonym oraz wysokość kosztów powstałych w związku z wydaniem dyspozycji usunięcia pojazdu w przypadku odstąpienia od jego usunięcia ustala corocznie Rada Powiatu w drodze uchwały.

Czwarta z procedowanych w trakcie sesji uchwał związana była z zatwierdzeniem zmian w realizacji wdrażanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Kępnie projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 pn. „Aktywizacja osób młodych pozostających bez pracy w powiecie kępińskim (V)”. Celem tego projektu jest zwiększenie możliwości zatrudnienia osób młodych do 29 roku życia pozostających bez zatrudnienia poprzez zidentyfikowanie potrzeb i uruchomienie odpowiednich działań interwencyjnych. Okres realizacji projektu: 01.01.2019r. – 31.12.2022r.

Ostatnia z uchwał dotyczyła zmiany uchwały Nr XIX/114/2020 Rady Powiatu Kępińskiego z dnia 30 kwietnia 2020 r. w sprawie określenia rodzaju zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych przypadające według algorytmu w 2020 roku dla Powiatu Kępińskiego na realizację zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, wynikających z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych.

W programie sesji znalazło się również sprawozdanie z działalności Powiatowego Zarządu Dróg w Kępnie za rok 2019.