26 Styczeń 2021
Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka
Starosta Kępiński Robert Kieruzal
Wicestarosta Kępiński Alicja Śniegocka

We wtorek 26 stycznia odbyła się XXVIII Sesja Rady Powiatu Kępińskiego. Była to już dziesiąta z rzędu sesja przeprowadzona w sposób zdalny.

Sesję otworzyła Przewodnicząca Rady Powiatu Kępińskiego Jolanta Jędrecka przedstawiając radnym proponowany przebieg sesji, który radni przyjęli jednogłośnie.

Kolejny z punktów obrad dotyczył przyjęcia protokołu z poprzedniej sesji.

Następnie starosta Robert Kieruzal odniósł się do pytań kierowanych ze strony radnych a dotyczących działalności powiatu w okresie międzysesyjnym przedstawionych w Sprawozdaniu Przewodniczącego Zarządu.

Pierwsze z procedowanych w trakcie sesji uchwał dotyczyły zmian w bieżącym budżecie powiatu. Na wniosek Wydziału Geodezji, Kartografii, Katastru i Gospodarki Nieruchomościami zwiększono o 140 000 złotych środki w związku z zaplanowanym wykonaniem projektu podziału działek objętych inwestycjami: rozbudowa drogi powiatowej nr 5680P na odcinku Łęka Mroczeńska – Żurawiniec, rozbudowa drogi powiatowej nr 5692P Mroczeń – Laski, rozbudowa drogi powiatowej 5681 od skrzyżowania z drogą krajową nr 39 – Grębanin Kolonia II do granicy z gminą Bralin w ramach Zezwolenia na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRiD). Ponadto zwiększono plan przychodów na rok 2021 w związku z niewykorzystaniem w roku poprzednim środków w kwocie 7 000 000 złotych przyznanych Powiatowi Kępińskiemu w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na rozbudowę Oddziału Leczniczo –Rehabilitacyjnego w Grębaninie. Przypomnijmy środki na konto powiatu trafiły w grudniu ubiegłego roku. Obecnie trwa opracowanie dokumentacji projektowej. W związku z faktem, ze rozbudowa oddziału w Grębaninie realizowana będzie również w przyszłym roku korekty w tym zakresie wymagała również Wieloletnia Prognoza Finansowa.

Kolejna z  podjętych w trakcie sesji uchwał dotyczyła sprostowania błędu pisarskiego w uchwale nr XXVII/160/2020 Rady Powiatu Kępińskiego z dnia 30 grudnia 2020 roku w sprawie wydatków, które nie wygasają z upływem roku budżetowego.

Ostatnia z uchwał dotyczyła wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie. Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości wyboru firmy audytorskiej do przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego jednostki dokonuje organ zatwierdzający sprawozdanie finansowe jednostki. Zgodnie ze Statutem Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej jest to Rada Powiatu Kępińskiego. Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie, po przeprowadzeniu zapytania ofertowego na podstawie regulaminu zamówień publicznych obowiązującego w jednostce, wystąpiła z prośbą o wyrażenie zgody na dokonanie wyboru biegłego rewidenta w celu przeprowadzenia badania sprawozdania finansowego Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie. W odpowiedzi na zapytanie ofertowe na zadanie pn. „Wykonanie usługi badania sprawozdania finansowego za rok 2020, 2021, 2022 dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kępnie” do SPZOZ wpłynęło 6 ofert. W wyniku porównania i oceny złożonych ofert Dyrekcja SPZOZ zaproponowała, aby badanie sprawozdań finansowych za lata 2020, 2021, 2022 przeprowadziła firma, która złożyła najkorzystniejszą ofertę tj. Kancelaria Audytorsko -  Księgowa Irena Tomaszek. Z wybraną przez Radę Powiatu firmą audytorską Dyrektor SPZOZ w Kępnie obowiązana będzie zawrzeć umowę o badanie sprawozdania finansowego.

Na koniec radni zapoznali się z informacją nt. Funkcjonowania Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego w Kępnie w roku 2020.