24 Listopad 2009

W dniu 24 listopada 2009 r. w Starostwie Powiatowym odbyła się uroczystość wręczenia medali „Za Zasługi Dla Obronności Kraju” rodzicom , których przynajmniej trójka synów odbyła służbę wojskową.
W obecności Starosty Kępińskiego Jerzego Trzmiela  i Wicestarosty Zenona Kasprzaka Komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Ostrowie Wlkp. ppłk. Józef Widlarz odznaczył 20 osób-  Matek i Ojców .
Medale otrzymali:
1. Cecylia i Ignacy Gruszka z Kępna
2. Marianna i Jan Skiba z Kępna
3. Zofia i Tadeusz Sochalec z Kępna
4. Władysława i Zbigniew Ruszkowscy z Kępna
5. Genoefa i Jerzy Grzeżółka ze Słupi p/Bralinem
6. Dorota i Józef Cegła  z Domasłowa
7. Teresa i Stanisław Dwerniccy z Nowej Wsi Ks.
8.Irena Wojtowicz z Bralina
9. Elżbieta Walczak z Mnichowic
10. Irena i Jan Mierzchałowie z Rakowa
11. Łucja i Tadeusz Maciejewscy z Wodzicznej

Przy pięknym historyczno - patriotycznym wystąpieniu Pana Pułkownika każdej Matce łza zakręciła się w oku . Przedstawił również sytuację obecnej zawodowej służby wojskowej i warunki jakie muszą spełnić kandydaci do niej.
Wzruszeniu uległ równie Pan Starosta, który  podkreślił wzorową współpracę Powiatu z WKU i przypomniał dwa przypadki dane raz na zawsze, to jest Matkę i Ojczyznę. A na  wesoło wspomniał  swoją służbę wojskową.
Podziękowanie za odznaczenie złożył Pan Ignacy Gruszka, który czekał na to wyróżnienie 20 lat. Przypomniał również - jak każdy Polak swoją służbę wojskową
w WOP-ie  i walki  w Bieszczadach ( za co uzyskał uprawnienia kombatanckie ) a także trudne warunki służby wojskowej, nie porównywalne do dzisiejszych warunków.
Następnie inni rodzice,  w tym Pani Elżbieta Walczak samotnie wychowująca 4 synów ( a z nich 3 odbyło służbę wojskową ) przypominali , gdzie dzięki służbie dzieci, jadąc  na przysięgę,  mieli okazję poznać zakątki Polski.  Każdy z rodziców obawiał się o służbę pierwszego dziecka z następnymi godził  się łatwiej.
Czy była to ostatnia uroczystość – zobaczymy - dalsze reformy wojskowe mogą utrudnić poszukiwania w kartotekach rodziców , których co najmniej 3 synów odbyło służbę wojskową. Starostwo Powiatowe ( Wydział Organizacyjny i Spraw Obronnych ) oczekuje w tym temacie sygnałów od zainteresowanych .