• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Wydarzenia
28 Czerwiec 2017
kategoria:
Aktualności

We wtorek 27 czerwca 2017 roku Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) na swoich stronach internetowych opublikował pełną listę tzw. „sieć szpitali”, które dostaną gwarancję finansowania z budżetu państwa.

W województwie wielkopolskim w sieć ujętych zostało 50 szpitali, wśród nich szpital w Kępnie.

Szpitale z listy stanowią jednostki medyczne szczególnie istotne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Zgodnie z klasyfikacją szpitale w sieci pogrupowane zostały na sześć kategorii tj. szpitale pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia (powiatowe, miejskie i wojewódzkie), szpitale onkologiczne i pulmonologiczne, szpitale pediatryczne oraz szpitale ogólnopolskie (szpitale kliniczne).

Kępiński szpital zakwalifikowany został do pierwszej grupy.

Zgodnie z informacją przekazaną przez dyrektora szpitala – Mariana Olejniczaka szpital w Kępnie znalazł się na tej liście ze wszystkimi oddziałami i poradniami.

Sieć szpitali zacznie funkcjonować od 1 października 2017 r.

W trzecim kwartale jednostka funkcjonować będzie normalnie, na dotychczasowych zasadach.

Sieć szpitali ma zapewniać kompleksowość leczenia, lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych oraz krótsze kolejki w Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych i w izbach przyjęć. Placówki zakwalifikowane do sieci mają także zapewniać pacjentom kompleksową opiekę po wyjściu chorego ze szpitala.

Pojawienie się sieci oznacza, że szpital będzie miał na kilka lat zagwarantowane finansowanie w ramach umowy z NFZ. Podstawą finansowania szpitali, które znalazły się w sieci, będzie ryczałt. Jego wysokość wyliczana będzie na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. Ryczałt wyliczony będzie według wzoru określonego w rozporządzeniu, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali. Dodatkowo odrębnie finansowane będą świadczenia szczególnie istotne z punktu widzenia potrzeb pacjentów, np. porody, udzielanie pomocy w razie zawałów serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym. 

do góry