Strona główna Aktualności
16 Kwiecień 2014
Dnia 15 kwietnia 2014 roku w świetlicy szkolnej ZSP nr 1 w Kępnie odbyła się Biesiada Literacka, na której w gronie młodych twórców podsumowano XIV edycję Powiatowego Konkursu pn. "Szkolne próby literackie". Konkurs ten od wielu lat promuje talenty literackie młodzieży szkół ponadgimnazjalnych z terenu powiatu kępińskiego. Na uroczystości podsumowano również szkolny konkurs fotograficzny pn. "Sztuka ludowa w powiecie kępińskim".

Podczas wspólnej Biesiady, w której uczestniczyli zaproszeni goście oraz szerokie grono miłośników poezji, w montażu słowno - muzycznym celebrowano Rok Biblioteki i Czytelnika. Utwory muzyczne, które uświetniły Biesiadę wykonała młodzież pod kierunkiem pani Katarzyny Grabickiej. Na "ucztę literacką" wypieki przygotowała młodzież z klasy gastronomicznej według receptury pani Beaty Ludwikowskiej. Całą uroczystość przygotowali pani Maria Cierlak, pani Aleksandra Kowalek, pani Danuta Wabnic i pan Dariusz Baranowski. Jak co roku Starostwo Powiatowe w Kępnie ufundowało nagrody dla laureatów i uczestników konkursu.

Do jury „debiutów poetyckich” zaproszono regionalnych twórców, którym poezja jest bardzo bliska. Przewodniczącym jury był pan Krzysztof Rębowski – poeta, prozaik, mieszkaniec Słupi pod Kępnem, natomiast członkami jury były: pani Monika Banaś - poetka, mieszkanka Baranowa oraz pani Aleksandra Jokiel - poetka, mistrzyni rękodzieła, mieszkanka Chojęcina.

Laureatkami tegorocznej edycji konkursu zostały:

• Monika Małyska z kl. IV TOA Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 w Kępnie,
  • Aleksandra Lewek z kl. I d Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra H. Sucharskiego w Kępnie,
  • Weronika Szymańska z kl. I d Liceum Ogólnokształcącego Nr I im. mjra H. Sucharskiego w Kępnie.

Tradycyjnie dyrektor ZSP Nr 1 pan Zygmunt Nowacki wręczył dyrektorom szkół i przedstawicielom Starostwa Powiatowego „Antologię poezji i prozy” młodych twórców będącą pokłosiem XIII edycji konkursu poetyckiego.

Jak wspomniano wcześniej, podczas tegorocznej Biesiady Literackiej podsumowano także szkolny konkurs fotograficzny pn. "Sztuka ludowa w powiecie kępińskim", który zorganizowany został z okazji Roku Oskara Kolberga. W konkursie wzięło udział 25 uczniów, którzy dostarczyli 66 zdjęć. Organizatorem konkursu były pani Maria Cierlak i pani Danuta Wabnic. Prace uczestników przedstawiają drewniane kościoły i rzeźby, nietypowe ule, dzwonnice, sprzęty i narzędzia wykorzystywane w codziennym życiu oraz rzemiosło artystyczne. Jury konkursowe w składzie: Elwira Kubacka - fotograf, Bogumiła Drobina – wicedyrektor szkoły, Danuta Wabnic – nauczyciel - bibliotekarz, uwzględniając stronę techniczną, kompozycyjną i artystyczną zdjęć wyłoniło 3 laureatów oraz przyznało 2 wyróżnienia:

• I miejsce – Julianna Jagieniak  kl. IV TOA,
  • II miejsce – Emilia Szczepaniak  kl. III LOc,
  • III miejsce – Mikołaj Szymoniak kl. II TI.

Wyróżnienia otrzymały: Aleksandra Opas – kl. III LOc i Daria Wierzba – kl. III TAR.

Wszystkie prace wyeksponowane zostały na wystawie pokonkursowej.

Biesiada Literacka 2014Biesiada Literacka 2014Biesiada Literacka 2014