• mapa strony
  • język migowy
  • BiP
adres
ul. Kościuszki 5, 63-600 Kępno
telefon
tel. +48 62 78 28 900, +48 62 78 28 905
e-mail
Strona główna Aktualności
04 Kwiecień 2017
kategoria:
Aktualności

Dnia 30 marca 2017 roku w świetlicy szkolnej Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie odbyła się Biesiada Literacka, na której w gronie młodych twórców podsumowano XVII edycję powiatowego konkursu pn. "Szkolne próby literackie". Organizatorami są Starostwo Powiatowe i ZSP Nr 1 w Kępnie.

Założeniem tego konkursu jest pobudzenie wrażliwości i wyobraźni poetyckiej, wyzwolenie odwagi do odsłonięcia własnych przeżyć wewnętrznych oraz promowania talentów literackich młodzieży naszego regionu.

Na Biesiadę, jak każe obyczaj zaproszono gości. Na uroczystości obecni byli: Wicestarosta Grażyna Jany, Naczelnik Wydziału Zarządzania Projektami i Promocji Powiatu Marcin Wiśniewski, Prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Kępińskiej Marian Lorenz, dyrektor Kępińskiego Ośrodka Kultury Anna Niesobska, Przewodniczący Rady Rodziców Stanisław Młynarczyk, dyrekcja ZSP Nr 1, dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorzy bibliotek pozaszkolnych, opiekunowie uczestników oraz szerokie grono miłośników poezji i prozy.

Corocznie, przez 17 lat, temu wydarzeniu towarzyszyła osoba z literackiego świata. Podczas tegorocznego wspólnego biesiadowania zaprezentowano noblistę w dziedzinie literatury Władysława Stanisława Reymonta, bowiem w tym roku mija 150 rocznica jego urodzin.

Młodzież zaprezentowała inscenizację fragmentu „Chłopów” Reymonta, w której bohaterowie wiejskiej gromady znaleźli się w sądzie. W role te wcielili się uczniowie klasy I LOa.

Utwory muzyczne, które uświetniły spotkanie wykonała młodzież pod kierunkiem Katarzyny Grabickiej. Zainteresowanie postacią Władysława Stanisława Reymonta zainspirowało również do wykreowania wersji muzycznej wywodzącej się ze znajomości „Chłopów”. Młodzież zaprosiła gości oraz uczestników do świata rapowskich rytmów.

Na ucztę literacką młodzież z klasy gastronomicznej przygotowała chłopskie jadło według receptury Beaty Ludwikowskiej.

W kolejnej części Biesiady Literackiej uroczyście podsumowano debiuty poetyckie i prozatorskie.

Do jury debiutów poetyckich zaproszono regionalnych twórców, którym poezja jest bardzo bliska: Monika Banaś - poetka, mieszka w Baranowie, Danuta Idzikowska - poetka, prozaik, mieszka w Kępnie, Piotr Wieczorek - pisze utwory poetyckie, mieszka w Mroczeniu.

W tej edycji swoje prace nadesłało 17 uczestników. Na ten literacki apel odpowiedziała młodzież z Liceum Ogólnokształcącego im. mjr Henryka Sucharskiego w Kępnie, młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Kępnie oraz młodzież Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 1 w Kępnie. Każdy z młodych twórców występował pod pseudonimem. Tak zakodowane utwory czytało powołane przez organizatorów jury. Nad uczestnikami od pierwszej edycji konkursu czuwa muza Erato - opiekunka poezji miłosnej, do której poeci zwracają się z prośbą o natchnienie.

Jury w kategorii poezja wyłoniło trzech laureatów:

  • Kinga Szczupak kl. II TE ZSP Nr 1
  • Weronika Łuźniak kl. III LO ZSP Nr 1
  • Bernadetta Zajączkowska kl. III TG ZSP Nr 1
  • oraz przyznało jedno wyróżnienie: Agata Dąbrowska kl. I TI ZSP Nr 1,

w kategorii proza również trzech laureatów:

  • Paulina Błasek kl. I TRI ZSP Nr 1
  • Krystian Kossarzecki kl. III d LO im. mjr H. Sucharskiego
  • Dominika Kieszkowska kl. III d LO im. mjr H. Sucharskiego
  • oraz jedno wyróżnienie: Julia Wróbel kl. II TB ZSP Nr 2.

Jak co roku Starostwo Powiatowe ufundowało nagrody dla laureatów, wyróżnionych i uczestników konkursu, a Rada Rodziców dofinansowała Biesiadę.

Całą uroczystość przygotowali Maria Cierlak, Aleksandra Kowalek, Danuta Wabnic i Dariusz Baranowski.

Tradycyjnie, dyrektor szkoły Bogumiła Drobina wręczyła antologię poezji i prozy młodych twórców będącej pokłosiem XVI edycji konkursu poetyckiego zebraną i opracowaną przez Danutę Wabnic, dyrektorom szkół i Starostwu Powiatowemu.

Wszystkim debiutującym, zdobywającym pierwsze doświadczenia twórcom życzymy entuzjazmu i optymizmu, przekonania, że dar tworzenia gwarantuje pogodę ducha i radość czerpaną z codziennych doświadczeń oraz powodzenia w pisaniu.

Nie znaleziono galerii.

do góry