Strona główna Aktualności
10 Grudzień 2014
Już po raz kolejny w Zespole Szkół Specjalnych w Słupi pod Kępnem odbył się Europejski Tydzień Autyzmu. Trwał on w dniach od 1 do 7 grudnia i przebiegał pod hasłem „Dziecko z autyzmem poza domem, poza szkołą”.

W wydarzeniu tym uczestniczyli również Starosta Kępiński Witold Jankowski oraz Wicestarosta Kępiński Grażyna Jany, którzy na ręce pedagogów złożyli wyrazy uznania za trud ich pracy i otwartość na potrzeby podopiecznych.

Warto nadmienić, że autyzm to wciąż trudny temat w naszym społeczeństwie i  dlatego bardzo ważne jest, aby przypominać społeczeństwu, że takie osoby są wśród nas. Nauczyciele ZSS w Słupi pracujący na co dzień z dziećmi ze spektrum autyzmu, z zespołem Aspergera doskonale znają możliwości swoich uczniów, wspólnie przeżywają porażki i sukcesy. Do tych ostatnich należy przygotowany dla gości występ pt.: „Cztery pory roku”. Teatr cieni, wykorzystanie ruchu dłoni do muzyki Vivaldiego wprowadziły wszystkich gości nie tylko w przemiły nastrój, ale także wzbudziły podziw i zaskoczenie wszystkich zebranych. Ci wyjątkowi artyści dostali owacje na stojąco, gdyż przygotowanie ich do pierwszego takiego występu stanowiło wielkie wyzwanie dla nauczycieli i samych uczniów. Wiara we własne możliwości, pokazywanie najlepszych osiągnięć, a jednocześnie podejmowanie nowych wyzwań to domena ZSS. W trakcie tygodnia autyzmu można było umówić się na bezpłatne konsultacje, obejrzeć wystawę, a także wziąć udział w projekcie pt.: NOC w SZKOLE, bowiem właśnie w taki sposób uczniowie przygotowywani są do wyjazdu np. na wycieczki. Zaufanie jakim obdarzają swoich wychowawców, poczucie bezpieczeństwa, które daje im szkoła są wielką satysfakcją w pracy terapeutycznej i pedagogicznej.  Po całej nocy wrażeń, zabawie w chowanego na uczniów czekała niespodzianka – wizyta Św. Mikołaja i cała masa prezentów.

W ramach tygodnia Autyzmu odbyły  się także warsztaty  dla nauczycieli, uczniów i rodziców  dotyczące terapii dźwiękiem. Uczestnicy mogli sprawdzić jaki wpływ mają misy tybetańskie, bębny senegalskie i inne instrumenty na koncentrację i  wyciszenie. Mimo, iż tydzień autyzmu dobiegł do końca szkoła dalej będzie realizowała nowatorskie przedsięwzięcia w celu jak najlepszego rozwoju każdego dziecka.

Powiązana galeria zdjęć:

Nie znaleziono galerii.