Strona główna Aktualności
27 Listopad 2013

To międzynarodowa kampania zainicjowana w 1991 r. przez Women's Global Leadership Institute. Na działania w ramach kampanii zostały wybrane dni między 25 listopada (Międzynarodowym Dniem Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet) a 10 grudnia (Międzynarodowym Dniem Praw Człowieka). Wybór tych dat to symboliczne podkreślenie faktu, że prawa kobiet są prawami człowieka. Co roku od 20 lat na całym świecie (szacuje się że w 172 krajach) w tym czasie organizowane są wydarzenia mające na celu nagłośnienie problemu przemocy ze względu na płeć i/lub wobec kobiet. Także w Polsce co roku w wielu miastach organizowane są spotkania, dyskusje, konferencje, pokazy filmów itp. W tym roku w obchody Kampanii 16 dni włączyła się Powiatowa Biblioteka Publiczna w Kępnie. Gościem biblioteki na spotkaniu inauguracyjnym 25 listopada była pochodząca z powiatu kępińskiego Senator RP Andżelika Możdżanowska. Temat spotkania „Kobieta w parlamencie” nie został wybrany przypadkowo. Stereotyp, który wciąż istnieje w społeczeństwie ukazuje politykę jako „męską grę”, w której nie ma miejsca dla kobiet. Pani Senator Andżelika Możdżanowska złamała ten stereotyp - nie tylko została wybrana do Senatu RP, ale także jest osobą bardzo zaangażowaną w swoją pracę, posiada wysokie kwalifikacje i rozległą wiedzę. Jest członkinią m.in. Komisji Rodziny i Polityki Społecznej, Parlamentarnego Zespołu ds. Osób Starszych, przewodniczącą Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Dzieci w Mediach, Parlamentarnej Grupy Kobiet. Młodzież, która uczestniczyła w spotkaniu usłyszała wiele motywujących historii, dowiedziała się, jak wyglądała droga do „wielkiej polityki”, i jak wygląda codzienna praca Pani Senator. Młodzi ludzie mieli wiele pytań dotyczących różnych aspektów działalności politycznej, na które Andżelika Możdżanowska odpowiadała z dużym zaangażowaniem, zachęcała młodzież do nauki i realizowania wytyczonych celów w życiu. Trzeba mieć świadomość, że wszystkie nasze działania mają swoje konsekwencje – mówiła. Ważny jest szacunek dla innych i tolerancja wtedy nie będzie przemocy. Senator mówiła również o znaczeniu roli rodziny w życiu społecznym, o nowelizacjach ustaw, które dotyczą rodziny. Na zakończenie młodzież z kępińskich szkół ponadgimnazjalnych wyraziła chęć ponownego spotkania się z Senator Andżeliką Możdżanowską.

W tym roku w Wielkopolsce odbywa się kilkanaście lokalnych kampanii (ponad 140 wydarzeń) zainicjowanych w ramach projektu Stowarzyszenia Kobiet Konsola z Poznania „Wielkopolska Kampania 16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Wydarzenia odbywają się m.in. w Poznaniu, Kaliszu, Międzychodzie, Wolsztynie, Bralinie, Gnieźnie, Rokietnicy, Kępnie, Środzie Wielkopolskiej, Zalesewie, Ostrowie Wielkopolskim, Kórniku.

Kampania „16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć"Kampania „16 Dni Przeciwdziałania Przemocy ze Względu na Płeć"